Paní Misme, sice jste se vyjádřila, ale úplně špatně. Ignorujete zákon. A ani o tom nevíte.
Podle ustanovení § 1 NOZ platí, že nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona. Takové ujednání ovšem nemá žádné účinky vůči třetím osobám. Bytové vlastnictví patří pod část třetí NOZ „Absolutní majetková práva“, takže se uplatní speciální ustanovení § 978. Podle § 978 NOZ platí, že od ustanovení této části se lze odchýlit ujednáním s účinky vůči třetím osobám, jen připouští-li to zákon.
Proto jsem se Vám (marně) snažil vysvětlit, že pouhá obecná soukromoprávní smlouva mezi vlastníky jednotek nemá účinky vůči třetím osobám. Nemůže nikdy nahradit obsah Prohlášení, ani obsah stanov SVJ. Taková smlouva totiž bude neplatná a neúčinná vůči těm, kdo k ní nepřistoupili (nedali souhlas s přijetím „domovního řádu“). Bude neplatná a nevymahatelná také vůči nabyvatelům jednotek, jestliže po nabytí vlastnictví jednotky odmítnou podepsat jakýsi „domovní řád“.
Naopak pro Prohlášení vlastníka i pro stanovy SVJ platí, že oba tyto dokumenty mají (ze zákona) účinky i vůči třetím osobám. Není nikoho nutno prosit o souhlas a o podpis. Stále nerozumíte, nebo nechcete rozumět?
Justitianus
Poslední komentáře