Vložil ... (bez ověření), 26. Červen 2019 - 9:24

Od 1.1.2014 totiž na nabyvatele přecházejí případné dluhy související se správou domu a pozemku. Z tohoto důvodu je při každé koupi bytové jednotky vhodné si u správce domu ověřit, zda prodávající hradil veškeré příspěvky do fondu oprav, zálohy na energie a další položky uvedené v rozpisu plateb. Až do roku 2013 tomu bylo tak, že dluhy prodávají strany (převodce) na kupujícího nepřecházely.
(zdroj)

V případě prodeje jednotky, jejíž vlastník nehradí platby na služby, je zásadní, že osoba, která jednotku nabývá, přejímá dle § 1107 občanského zákoníku také závady váznoucí na věci – tedy bytové jednotce, které mohla a měla zjistit. Takovými závadami jsou i dluhy na příspěvcích na správu domu a (dle některých názorů také) platbách za služby.
(zdroj)

Pokud v potvrzení byla osvědčena bezdlužnost převodce, resp. neexistence nedoplatků váznoucích k jednotce (jedná se jak o dluhy na nezaplacených příspěvcích na správu domu a pozemku, tak i o dluhy na zálohách či nedoplatcích na úhradu cen služeb, jejichž splatnost nastala přede dnem nabytí účinnosti převodu vlastnického práva k jednotce), na nabyvatele dluhy nepřechází a společenství musí dlužnou částku vymáhat po převodci, tedy původním vlastníkovi.
(zdroj)

Novela OZ (služby):
Vládní návrh
Komentář

§ 1186 OZ nyní:
(2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

správa domu a pozemku vs služby
správa domu a pozemku vs služby diskuze

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.