Vladane, pokud se týká principu rozúčtování tepla, pak když si přečtete vyhlášku, kterou jsem vám uvedl v prvním příspěvku, lze z ní v podstatě vyčíst, postup, podle kterého by mělo být vyúčtování tepla pro vytápění provedeno. Totéž mimo jiné platí i pro vyúčtování teplé vody. Pokud mi pošlete kopii vašeho vyúčtování na : provozdomu@seznam.cz tak vám tento dokument mohu překontrolovat, pakliže nemáte důvěru v jeho správnost.
Hovoříte o nějaké pokutě, což je poněkud zavádějící pojem. Je vhodné si uvědomit, že existuje pojem měrné teplo, které se pro váš dům (zúčtovací jednotku) vyjadřuje v množství tepla připadající na jeden metr čtvereční započitatelné podlahové plochy, tedy v GJ/m2. Aktuálně platná vyhláška v podstatě určuje, že výše tohoto měrného tepla vypočteného pro danou jednotku v domě se pohybuje v rozmezí mínus 20% až plus 100% měrného tepla vypočteného pro zúčtovací jednotku (váš dům). Jestliže jste množstvím spotřebovaného tepla za zúčtovací období ve vaší jednotce pod limitem 80% měrného tepla zúčtovací jednotky, pak vám na tuto hodnotu = spodní mez je teplo dopočítáno, což nesprávně považujete za pokutu, ačkoliv se to jako sankce jeví.
Pokud by se všichni vlastníci jednotek v domě chovali rozumně a nakládali s teplem efektivně, pak by k žádným nežádoucím dopočtům nemuselo docházet. Ale jsme ve tam, kde jsme a jak se říká, starého psa už novým kouskům nenaučíme, tudíž je-li s teplem nakládáno nerozumně a v podstatě se v průběhu topné sezony vypouští neefektivně ven okny a dveřmi, nad limit rozumného větrání, pak se hodnota měrného tepla pro takový dům postupně zvyšuje. Ovšem na druhou stranu je potřeba chápat vyhláškou stanovené limity, jako účelové, proti vlastníkům, kteří ve svých jednotkách netopí a tzv. vysávají teplo z okolních jednotek, protože své jednotky pronajali např. pro skladování nejrůznějšího zboží pro e-shop a podobně.
Poslední komentáře