Vložil krcma, 17. Leden 2017 - 16:24

Radouchu, jak píše Pavel, bohužel novináři občas předbíhají a neuvědomují si, že změna musí projít nějakým legislativním procesem. Tady je to alespoň po 3. čtení, ale někdy to je teprve předloženo jako návrh do PS a novináři z toho udělají hotovou věc.

Takže k tomu bych se také nerad vyjadřoval, ale obecně k problému zálohová/srážková daň, podepsané prohlášení:

Dříve platilo (tuším že do r. 2013) že srážková daň byla konečná, tj. pokud Vám byla sražena, již se s tím nedalo nic dělat. Jedinou možností bylo podepsat prohlášení, pak se ze srážkové daně stala zálohová a tu Vám finanční úřad mohl vrátit (pokud jste slevu na dani "nevypotřeboval" jinde).
Ale pak se změnil zákon a nově můžete postupovat podle § 36, odst. 7 ZDP. Ten říká, že můžete zahrnout všechny příjmy zdaněné srážkovou daní do svého daňového přiznání a tato sražená daň se započte na Vaší danovou povinnost.

Takže když projdu Vaše možnosti:

- pokud máte vysoké příjmy z OSVČ, tj. uplatníte zde veškeré možné slevy na dani a přesto ještě máte daňovou povinnost, pak příjmy zdaněné srážkou nemusíte vůbec řešit. Stejně Vám to nikdo nevrátí.
- pokud příjmy máte nižší, pak si můžete od zaměstnavatele vyžádat potvrzení o sražené dani, tyto příjmy zahrnete do přiznání a můžete uplatnit slevy na dani.
Logické je, že musíte v takovém případě do DPFO uvést veškeré příjmy, ze kterých Vám v daném roce byla sražena daň (nebo žádné, pokud budete postupovat podle předchozího bodu). Tj. ne jen některé, jak se Vám to hodí :)

Aktuálně se takto postupuje u DPP do 10 tisíc. Pokud projde novela, rozšíří se to i na jiné příjmy ze závislé činnosti nepřesahující 2500 Kč (tedy i odměny člena statutárního orgánu).

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.