jpinkavo, NOZ bohužel, právě v části bytového spoluvlastnictví, není příliš povedený zákon. A to mimo jiné i v oblasti přechodu dluhů. Já tu rozhodně nebojuji za to, že mají dluhy (za těchto podmínek) přecházet. Pouze říkám, že tomu tak aktuálně je a Vy ani já s tím nic neuděláme, musíme se s tím tedy smířit. I když si budeme stokrát říkat "dluhy nemají nožičky" nebo "to by se dlužníkům líbilo".
Problematické považuji především to, že současný stav vyžaduje znalost zákona, tj. kupující musí vědět, že potřebuje potvrzení o dluzích, přičemž mu to často ani realitka neřekne. Takže pokud někdo není dostatečně znalý práva, má smůlu..
Co se týká možných řešení, již jsem tu zmiňoval dvě možnosti:
1) Potvrzení podle par. 1186, odst. 2 by bylo vydáváno povinně (bylo by přílohou kupní smlouvy bez které by KN ani převod nezapsal). Pak by se nabyvatel vždy dozvěděl o případných dluzích, které na něj přejdou. Může se pak rozhodnout, zda (s ohledem na kupní cenu) se mu koupě vyplatí, může si dohodnout snížení ceny, případně za těchto okolností od koupě úplně upustit.
2) Při každém převodu bude z kupní ceny automaticky splacen případný dluh. Také mi nepřijde logické, když je prodán byt třeba za 3 miliony a po této transakci zůstane dluh 20 tisíc. Při této variantě je ale otázka co třeba s úvěrem, který se nedá zaplatit okamžitě.
Poslední komentáře