Magdo,
těžko Vám nějaký právník pomůže v těch záležitostech, ve kterých se Vaše názorory budou odlišovat od ustáleného směru rozhodování potvrzeného rozhodnutími zpravidla vyššími soudními istitucemi (např. Nejvyššího soudu a Ústavního soudu).
§ 13 NOZ „Každý, kdo se domáhá právní ochrany, může důvodně očekávat, že jeho právní případ bude rozhodnut obdobně jako jiný právní případ, který již byl rozhodnut a který se s jeho právním případem shoduje v podstatných znacích; byl-li právní případ rozhodnut jinak, má každý, kdo se domáhá právní ochrany, právo na přesvědčivé vysvětlení důvodu této odchylky.“
Popsané pravidlo posiluje význam a důležitost soudní judikatury. NOZ přiznává výsledkům ustálené rozhodovací činnosti soudů určitou právní závaznost a posouvá tak české právo směrem k angloamerické právní kultuře, v níž hrají hlavní roli při posuzování právních případů právě závazná rozhodnutí soudů (tzv. precedenty).
Právníci to většinou dobře vědí a dokáží vyhodnotit, zda máte šanci se svým názorem v soudním sporu uspět. Nezazlývejte právníkům, že Vám na rovinu řeknou, že podle jejich názoru šanci v konkrétním sporu nemáte.
Poslední komentáře