Lake měl pravdu, samozřejmě. Do dne 1. července 2020 žádné dluhy nepřecházely na nabyvatele jednotky. Všechny judikáty tvrdící něco jiného byly protiprávní a protiústavní.
Na nabyvatele nepřecházely žádné osobní dluhy předchozího vlastníka. Neexistovaly totiž žádné „dluhy váznoucí na jednotce“, s výjimkou břemen zapsaných v katastru.
Pokud se domníváte, že osobní dluh jedné osoby přešel nějakým tajemným způsobem na jinou osobu, citujte tedy příslušnou právní normu obsaženou v NOZ ve znění účinném do dne 31.06.2020.
Je zjevné, že netušíte v čem byl judikát 26 Cdo 774/2019 vadný. Citoval jste z něj ten naprostý nesmysl o údajném přechodu dluhů „podle § 1186 odst. 2 o. z.“. To bylo lživé tvrzení od popletů Dýškové, Feráka a Jackwerthové.
Ustanovení § 1186 ve znění účinném do dne 30.06.2020 neobsahovalo žádnou zmínku nějakém automatickém přechodu dluhů! Bylo zde upraveno pouze ručení za dluhy, které byly zajištěny zřízeným zástavním právem k jednotce (§ 1208 písm. g) bod 4) a zapsány v katastru. Právnické osobě SVJ se v § 1186 ukládala povinost vyčíslit nesplacený zůstatek takového dluhu k okamžiku převodu jednotky.
Zvláštní ustanovení o převodu jednotky § 1186 (1) Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat. (2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu. |
§ 1208 Do působnosti shromáždění patří (…) udělování předchozího souhlasu 4. k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavní smlouvy souhlasil (…). |
Justitianus
Poslední komentáře