Vážený lake,
kdybyste psal jednoznačně, napsal byste „když neumíte rozeznat zálohu na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby) od příspěvku na správu domu a pozemku, zdržte se udílení nesmyslných „rad“. Takto napsané by to bylo jednoznačné. Vy jste ale odstraněním atributů zamlžil o jakých zálohách a příspěvcích je řeč, a proto se vám to plete.
Ukáži to na příkladě.
Vlastníci jednoho SVJ zjistili, že do dvou let musí opravit střechu a že to bude stát cca 2.000.000.- Kč. Tolik peněz však nemají a úvěr nechtějí. Musí si proto potřebné peníze našetřit sami.
Vlastníci spočítali, že požadovanou částku dají dohromady v daném termínu tehdy, když každý vlastník bude přispívat na účet 955 měsíčně částku např. 10.- Kč/m2.
Nyní se Vás mohu zeptat. Těch 10.- Kč/m2 měsíčně, co to je? Je to záloha, nebo příspěvek? Podle mě je to příspěvek na správu domu, který vlastníci ukládají na účet 955 ve formě dlouhodobé zálohy svého druhu. Je to tedy jiná záloha než záloha na služby, o které si myslíte, že si ji pletu dohromady s příspěvkem. Konečný stav této zvláštní dlouhodobé zálohy se nevyúčtovává, ale převádí se do dalšího roku.
Až se střecha spraví, zaplatí se to z účtu 955 a případný kladný zůstatek na účtu se převede do dalšího roku, nebo se může vypořádat. Vypořádání je ale složitější operace a zpravidla se to nedělá.
Vypořádat kladný zbytek na účtu, tj. rozdělit ten zbytek zpět mezi vlastníky, to požadují většinou lidé, kteří si pletou běžný účet SVJ se spořitelnou. SVJ není spořitelna. Ze svého vkladu do SVJ nejen že nedostanete žádný úrok, ale dokonce ani ty peníze už nejsou stejným způsobem Vaše jako by byly, kdybyste je uložil do spořitelny (např. při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká SVJ povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat).
Toto je můj názor, který jsem získal pečlivým čtením NOZ. Zajímá mě názor zastánců i odpůrců tohoto pojetí.
Ivanq.
Poslední komentáře