- Ivanq napsal tento nesmysl: „Podle NOZ se příspěvky na správu domu (= vaše dlouhodobé zálohy) nevyúčtovávají, ale zbytek nevyužitých dlouhodobých záloh se převádí do příštího účetního období“
Prosím pěkně, přestaňte s těmi fantasmagoriemi. Když neumíte rozeznat zálohu od příspěvku, zdržte se udílení nesmyslných „rad“.
- Neexistuje žádný celostátně platný právní předpis, který by směšoval pojem „záloha“ s pojmem „příspěvek“.
- Neexistuje žádný celostátně platný právní předpis, který by stanovil, že zbytek nevyužitých dlouhodobých záloh se převádí do příštího účetního období.
- Neexistuje nic, co by se nazývalo „příspěvky do dlouhodobých záloh“. Tato pitomost pana ivanq je asi stejně tak reálná, jako kruhový čtverec, kulatá krychle, nebo horký led.
- Není pravda ani nepodložené tvrzení „… vypořádání se za normální situace nedělá“. Je tomu právě naopak: vypořádání se za normální situace dělá. Platba zálohy je spojena s právem na vyúčtování a vypořádání. Viz § 1118, § 1403, § 1436, § 1445, § 2432 odst. 2, § 2435, § 2614, § 2625, § 3010 NOZ. K vypořádání dojde buď v termínu podle sjednané smlouvy, nebo na výzvu oprávněné osoby.
Nevrácení vzniklých přeplatků na výzvu plátce záloh by znamenalo bezdůvodné bohacení SVJ, se všemi negativními právními dopady:
89/2012 Sb. § 2991 (1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. (2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám. |
89/2012 Sb. § 3004 (1) Obohacený, který nebyl v dobré víře, vydá vše, co obohacením nabyl, včetně plodů a užitků; rovněž nahradí užitek, který by ochuzený byl získal. (…) |
lake
Poslední komentáře