Ivanq se mýlí jak ve zdůvodnění, tak i v závěrech.
Zapomněl, že vlastnictví vodoměrů může být upraveno nejméně ČTYŘMI různými způsoby.
- vodoměry ve výlučném vlastnictví vlastníků jednotek
- vodoměry ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek
- vodoměry ve vlastnictví SVJ
- vodoměry ve vlastnictví jiné osoby (např. rozúčtovatele)
Tazatel už ode mne přece dostal radu: přečíst si prohlášení vlastníka. Nejsou-li v něm vodoměry zmíněny, nenastala ani možnost č. 1, ani možnost č. 2.
Vodoměry si může pořídit SVJ do svého majetku. Nepůjde však o náklad na správu domu, jak se zde nesprávně psalo. Jde samozřejmě o náklad na poskytování služby.
Omylem je tedy tvrzení, že se jedná o náklad, který by bylo možno hradit z dlouhodobých záloh na správu. Ty jsou určeny ke zcela jinému účelu – na budoucí nàklady, které bude nutné vynaložit na správu domu (§ 15 ZoVB).
Zálohy na správu byly stanoveny a vybírány k jinému účelu. Nikoliv k nákupu přístrojů pro poskytování služby! SVJ má možnost zahrnout náklady na tyto přístroje do ceny poskytované služby. Úplně stejně to přece řeší každý dodavatel elektrické energie i plynu.
Vnucuje Vám snad Váš dodavatel vody, plynu či elektrické energie, abyste si koupil vlastní předávací vodoměr, plynoměr či elektroměr? Nevnucuje. Má tyto přístroje v majetku a také odpovídá za jejich pravidelné metrologické ověřování. Myslete hlavou, proboha.
Pokud si snad chtějí pořídit vodoměry všichni vlastníci jako společné technické zařízení domu, musí k tomu změnit prohlášení vlastníka, a peníze se vyberou od současných vlastníků jednotek jako jednorázový příspěvek na pořízení společného majetku. Nejde o náklad na správu domu vykonávanou společenstvím!!!!! Myslete hlavou, proboha.
Vymýšlejí se podvody v účetnictví a plánuje se zpronevěra vybraných záloh. Nazývá se to SVJ.
lake
Poslední komentáře