Pane bačo, domníváte se nesprávně. Jak jste došel k názoru, že stanovy mají charakter veřejné listiny? Podle § 123 odst. 2 NOZ platí, že pro zakladatelské právní jednání (tedy i stanovy) se vyžaduje písemná forma. NOZ nestanoví, že by se mělo jednat o veřejnou listinu.
Pro SVJ(2000) byly první stanovy povinně přijaty způsobem, uvedeným v ZOVB: za účasti notáře, který o jejich přijetí sepsal notářský zápis. Zákon ovšem vyžadoval formu notářského zápisu právě jen pro PRVNÍ přijetí stanov po vzniku právnické osoby. Při změně stanov již ZoVB notářský zápis nepředepisoval.
Podle § 564 NOZ platí, že „vyžaduje-li zákon pro právní jednání určitou formu, lze obsah právního jednání změnit projevem vůle v téže nebo přísnější formě; vyžaduje-li tuto formu jen ujednání stran, lze obsah právního jednání změnit i v jiné formě, pokud to ujednání stran nevylučuje“.
Záleží tedy vždy na obsahu konkrétních stanov konkrétního společenství. Požadují-li stanovy SVJ(2000) přítomnost notáře při jejich změně, je nutné podle toho vždy postupovat. Nepožadují-li stanovy přítomnost notáře, pak pro stanovy postačuje, aby měly písemnou formu, způsobilou k vložení do sbírky listin rejstříkového soudu.
lake
Poslední komentáře