To sčítání hlasů podle podílů lze ještě zjednodušit:
- Je-li vyžadovaná nějaká většina z celkového počtu hlasů (ať už poloviční či 3/4) lze mít potřebnou hranici spočítanou jednou pro vždy a po sečtení čitatelů z podílů jen porovnat s hranicí. Při hlasování podle počtu přítomných lze tuto hranici spočítat po uzavření stavu přítomnosti. Ušetříte si tak to dělení „celkovým počtem hlasů“ – ve skutečnosti společným jmenovatelem podílů. Pozor, někdy bývají podíly uvedeny tak, že nemají stejné jmenovatele, pak je vhodné je převést (rozšířit) na nejmenšího společného jmenovatele (kterým v těchto případech většinou bývá ten největší jmenovatel, ostatní bývají jen pokrácené).
- Lze si pro hlasování podle celkového počtu hlasů najít minimální počet hlasujících (těch s nejmenšími podíly), který vždy bude stačit pro dosažení nadpoloviční nebo tříčtvrtinové většiny. Ve Vašem případě by to mohlo být např. být 6 pro nadpoloviční a 7 pro tříčtvrtinovou většinu. Stejně tak můžete mít spočítaný počet členů (zase z nejmenšími podíly), které stačí k nepřijetí rozhodnutí podle dané většiny. Pak můžete většinou hlasovat jen podle těchto počtů a jen v těch zbylých těsných případech přesně podle podílů. Podle stejných čísel můžete zjistit usnášeníschopnost (tedy nadpoloviční přítomnost dle podílů).
- Pokud by byl návrh přijat nebo naopak nepřijat (blokován) podle celkového počtu hlasů, je zákonitě přijat či naopak nepřijat i podle přítomných hlasů.
- Pro nízký počet bytů (podílů) si lze připravit tabulky, kde budete mít na řádku všechny kombinace (pro/proti/nepřítomen) u jednotlivých hlasů a vedle nich, zda je návrh přijat pro potřebné většiny (tedy nadpoloviční a tříčtvteční jednak z počtu všech a jednak z počtu přítomných) + zda je schůze vůbec usnášeníschopná. Tabulku lze omezit jen na těsné případy z bodu 2.
LB
Poslední komentáře