Děláte zásadní chybu. O výši příspěvků má smysl rozhodovat jedině pokud se ví na co mají být použity. Jinak hlasování nemá žádný smysl. Je třeba mít vypracovaný dlouhodobý plán údržby, oprav a zhodnocení domu a dlouhodobý finanční plán (viz Reserve study).
Pokud budete jen chaoticky odhlasovávat nějaké částky, jde spíše
o zmatené pobíhání nemyslících ovcí, než o seriózní rozhodování
o vlastním majetku. A když nebudete ve stanovách mít natvrdo určeno, že
o příspěvcích lze rozhodovat jedině tak, že se schválí plán oprav a
finanční plán – inu pak budete ztraceni přesně jako ty zmatené ovce
v mlze …
---------------------------------------------------------------
Ohledně rozhodování o společném majetku čtěte § 1128 až § 1133 NOZ.
Pokud se jedná o výši příspěvků na běžnou správu (§ 1128), ta se dá odvodit/odhadnout z výše nákladů předchozích let. K tomu viz postup podle § 1235 NOZ per analogiam. Je možno výši příspěvku snížit/zvýšit rozhodnutím spoluvlastníků. O běžné správě společné věci rozhodují spoluvlastníci nadpoloviční většinou všech. Je logické,že o penězích na tento účel se bude rozhodovat shodným kvorem.
Ve stanovách si můžete odsouhlasit kvorum jedině stejné či vyšší, nikoliv však nižší.
Pokud půjde o rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků (§ 1129). Stejným kvorem se samozřejmě hlasuje i o příspěvcích na tento účel. K tomu je ovšem potřebné mít sestavený dlouhodobý plán údržby, oprav a zlepšení domu a také dlouhodobý finanční plán. O těchto dokumentech se pak hlasuje. Jinak nemá smysl se o příspěvcích bavit. Vždyť byste netušili na co je má výbor použít.
Ve stanovách si můžete odsouhlasit kvorum jedině stejné či vyšší, nikoliv však nižší.
lake
Poslední komentáře