Vložil lake, 3. Květen 2015 - 12:58

A já jsem Vám už jednou vysvětlil, že „podílet se na cizím úvěru“ je nesmysl jak právní, tak účetní. Neexistuje ani nic takového jako jakási „svoje částka“.

Vlastník se ze zákona vždy podílí na nákladech správy domu, a to podle svého spoluvlastnického podílu. Platba jistiny cizího úvěru k těmto nákladům nepatří. Totéž platí i pro hrazení úroků z úvěru a veškerých nákladů spojených se zřízením a vedením úvěru a úvěrového účtu. To všechno jsou vnitřní náklady SVJ, které nespadají pod správu domu ani náhodou. Viz § 1414 NOZ.

Pokud by vlastník jednotky chtěl bezdůvodně převzít i jen částečně platební povinnost za dlužníka (privativní intercese podle § 1888 NOZ), musel by s tím vyjádřit souhlas i věřitel – to jest banka. To je neprůchodné, banka nikdy na toto nepřistoupí.

Pokud by vlastník jednotky chtěl převzít i jen částečně dluh SVJ smlouvou s věřitelem (bankou) bez dohody s dlužníkem, stal by se dlužníkem vedle původního dlužníka (kumulativní intercese podle § 1892 NOZ). To je sice teoreticky možné, ale v praxi jde opět o nesmysl, kterým se banka vůbec nebude zabývat.

Banka dobře ví, že v případě platební neschopnosti SVJ může vymáhat celou částku pohodlně na ručitelích, kterými jsou všichni vlastníci jednotek. Banka nemá důvod sjednávat jakousi exotickou smlouvu s bláznivým vlastníkem jednotky.

Jedinou právně schůdnou možností k dosažení Vašeho podivného cíle je dvoustranná dohoda mezi dlužníkem (SVJ) a přejímatelem dluhu podle § 1889 NOZ, o převzetí dluhu nebo jeho části. Jakou část dluhu takto převezme vlastník jednotky závisí pouze na dohodě smluvních stran.
---------------------------------------------------------------------------------------

Já bych Vám poradil úplně jiný, právně čistý postup: SVJ poskytne konkrétním dlužníkům nadstandardní finanční službu – odklad úhrady jejich dluhu se splátkovým kalendářem. 

Tuto službu může SVJ poskytnout jedině tak, že si k tomu nakoupí peníze u banky (protože nemá k dispozici dostatek volných prostředků). Představte si, že jde úplně o totéž, jako když SVJ nakoupí vodu od vodárenské společnosti a poskytuje vlastníkům službu „dodávka vody“. Nebo když nakoupí tepelnou energii od teplárny a poskytuje službu „vytápění“.

Už tedy víte jak o této službě účtovat? To je dobře.

Příjemci služby budou osoby, které podepíší se SVJ smlouvu o odběru služby. Také v tomto případě má SVJ nějaké náklady, a také je každoročně rozúčtuje mezi jednotlivé příjemce služby. Jak tuto službu nazvete je na vás – může jít o finanční službu „odklad úhrady příspěvku na správu domu“. Z důvodu zvýšeného rizika a potřeby právní jistoty je nezbytná písemná smlouva s každým dlužníkem, se sankcemi při nehrazení, pokud možno s ručením nemovitostí, protože jde o vzájemné dlouhodobé závazkové vztahy na roky či desítky let.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.