Vložil lake, 18. Prosinec 2014 - 7:10

Určitě nechcete navýšit „fond oprav“. Žádný totiž nemáte, ostatně ani SVJ nic takového ve svém účetnictví nemá. Pojem „revitalizace“ nejspíše lze do češtiny přeložit jako „technické zhodnocení budovy“. Doporučuji držet se těch označení, která jsou srozumitelná a odpovídají skutečným závazkovým vztahům.

Napsal jste, že se má jednat o „splácení společného úvěru“. To také není pravda! Je vidět, že jste totálně zmateni. Každý vlastník bude buď splácet svůj INDIVIDUÁLNÍ úvěr bance, nebo bude splácet INDIVIDUÁLNÍ půjčku od právnické osoby SVJ, nebo bude INDIVIDUÁLNĚ splácet svůj dluh vůči SVJ.

Takže se podívejme: jaké jsou možnosti financování technického zhodnocení?

  1. Technické zhodnocení domu je možno financovat jednorázovou úhradou částky na výzvu zhotovitele (SVJ). To by u všech vlastníků vyžadovalo mít potřebnou částku rezervovánu předem. Ovšem je naivní domnívat se, že na toto budou vlastníci připraveni bez schváleného dlouhodobého plánu (Reserve study). Právě proto se sestavuje dlouhodobý plán, aby měli povědomost o tom, co budou povinni uhradit, kdy a v jaké výši.
  2. Svůj podíl na technickém zhodnocení může vlastník jednotky zafinancovat individuálně např. pomocí půjčky, úvěru či stavebního spoření s překlenovacím úvěrem, či prodejem části svého majetku.
  3. Technické zhodnocení lze zafinancovat skládáním dlouhodobých záloh na účet SVJ. Platí, že skládání dlouhodobých záloh na jiné účely než jsou opravy a údržba domu nelze vlastníkovi nařídit; technické zhodnocení nespadá pod zákonnou správu domu vykonávanou právnickou osobou SVJ(2000). Opět je ovšem nutné mít dlouhodobý plán, aby bylo vůbec možno určit výši dobrovolně sjednaných záloh a dobu po kterou se mají hradit.
  4. Další (velmi častá) možnost je, že SVJ si zajistí finanční zdroj externě a poskytne vlastníkům jednotek finanční službu – odklad úhrady jejich dluhů se splácením podle splátkového kalendáře. K tomu uzavře s dlužníky individuální smlouvy, případně si splácení pojistí zřízením zástavního práva k jednotce dlužníka.

Konečně jsme se tedy dostali k jádru Vašeho dotazu. Vlastníci jednotek samozřejmě mohou rozhodnout o technickém zhodnocení domu.

  • Rozhodnutí o technickém zhodnocení se přijímá tříčtvrtinovou většinou všech, počítáno podle podílů (§ 11 odst. 5 ZoVB).
  • Rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků ( § 1129 NOZ). Nedosáhne-li se této většiny, rozhodne na návrh spoluvlastníka sou­d.

Takové rozhodnutí (ať podle ZoVB, či podle NOZ) je pak závazné pro VŠECHNY vlastníky jednotek. Přitom je bezvýznamné, zda některý vlastník nemá prostředky a není ani schopen splácet nabídnutou půjčku.

Většinoví vlastníci se tedy nemusejí obracet na soud. Není totiž nic, co by soud měl z jejich hlediska řešit. Jde o typické většinové rozhodování mezi spoluvlastníky. Zda se na soud obrátí menšinový spoluvlastník nelze předvídat. Má tuto možnost, viz § 1129, 1130, 1132 NOZ.

Nerad to říkám takto tvrdě, ale judikatura dospěla v souladu s článkem 11 LZPS k jedinému logickému závěru: Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu druhých.
Nemůže-li si osoba dovolit vlastnictví bytu, může jej přece zcizit: prodat, darovat, vydražit, směnit za menší. Tím se ihned zbaví veškerých budoucích povinností, které jsou s vlastnictvím nemovité věci spojeny.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.