Vložil lake, 25. Září 2014 - 21:03

Paní Magdo, jen pro připomenutí. Existují v podstatě tři případy, jen dva z nich se řeší podle ZoVB.

Podle § 11 odst. 3 věta druhá platí, že při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde o případ, kdy rozhodnutí nebylo přijato, nikdo toto nezpochybňuje a ze zápisu je tato skutečnost zřejmá.

Podle § 11 odst. 3 věta třetí platí, že jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. . Jde o případ, kdy rozhodnutí bylo řádně přijato, nikdo toto nezpochybňuje a ze zápisu je tato skutečnost zřejmá.

Váš případ je ovšem odlišný: Vy zpochybňujete samu skutečnost, že shromáždění rozhodlo o věci. Tím napadáte i platnost zápisu, který tvrdí, že shromáždění hlasovalo a přijalo usnesení. V tomto případě jde ovšem nikoliv o řešení situace podle §11 ZoVB, nýbrž jde o stav předvídaný v zákonu č.40/1964 Sb. Občanský zákoník. Podle starého ObčZ platila do 31.12.2013 tato ustanovení o neplatnosti:

40/1964 Sb. (účinnost do 31.12.2013)
§ 39
Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.
§ 40
(1) Nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou vyžaduje zákon nebo dohoda účastníků, je neplatný.

Zde jde tedy podle zákona o tzv. absolutní neplatnost, ke které soud je povinen přihlédnout ex offo (z moci úřední). Soud musí tedy v první řadě vyřešit otázku, zda vůbec se jednalo o řádně přijaté usnesení. Při tom podle konstantní judikatury platilo a platí, že hlasování orgánu právnické osoby, i když není právním úkonem, posuzuje se z hlediska jeho platnosti podle pravidel o právních úkonech.

Soud by ve Vašem případě neměl vůbec zjišťovat, zda jde či nejde o „důležitou záležitost“. To je v tomto případě naprosto bezvýznamné. Jestliže usnesení nebylo řádně přijato v souladu se zákonem, pak podle zákona č.40/1964 nikdy nemohlo vejít v platnost. Je buď nulitní a absolutně neplatné ex tunc (od samého počátku), nebo jde o paakt (zdánlivé usnesení), které ve skutečnosti řádným usnesením ani nebylo.

Bohužel NOZ se na protizákonné jednání dívá zcela jinak a již neobsahuje jednoznačná pravidla v tom smyslu jako zákon č.40/1964 Sb. Viz ustanovení NOZ § 580 a 582. Každé z nich obsahuje na konci výjimku, která umožňuje pohodlně obejít porušení zákona.

Tento právní relativismus je výmyslem salónních právních teoretiků. Je to zhoubná rakovina, nahlodávající samu podstatu práva.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.