Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 13. Srpen 2014 - 15:27

Můžete uvést, kde jste se dočetl, že automaticky ten kdo má patřičné znalosti by měl být statutárním orgánem?

Osobně to v obč. z. nikde nevidím.

K soudu můžete podat návrh dle § 165 obč. z.

Nemá-li statutární orgán dostatečný počet členů potřebný k rozhodování, jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, chybějící členy soud na dobu než budou noví členové povoláni postupem určeným v zakladatelském právním jednání; jinak soud jmenuje právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, kdykoli se o tom při své činnosti dozví.

Pokud však funkční období výboru neskončilo a výbor má dostatečný počet členů k rozhodování, domnívám se, že u soudu neuspějete. Budete muset svolat shromáždění, výbor odvolat a nechat se zvolit.

Pokud by měl být ustanoven opatrovník, tak ten je povinen s odbornou péčí usilovat o řádné obnovení činnosti statutárního orgánu.

Nikde v obč. z. nevidím pro SVJ sankci (a ani ZoVB ji neobsahoval) v podobě hrozby zrušení s likvidací v případě nekonání shromáždění. Takže bych řekl, že tudy cesta nevede.

Navíc jelikož se s SVJ soudíte, jako jiný člen SVJ bych v případě Vašeho jmenování statutárem či opatrovníkem soudem namítal, že jste ve střetu zájmů…

Zvrátit rozhodnutí shromáždění můžete pouze soudně, za předpokladu, že jde o důležitou věc a ve lhůtě a za podmínek stanovených zákonem.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.