Podle Vašeho popisu není pravda, že by si „lidé byty odkoupili“. Nikdo nevlastní v budově žádný konkrétní byt. Jsou pouze podíloví spoluvlastníci celé budovy a celého pozemku.
Podíloví spoluvlastníci samozřejmě mezi sebou rozhodují o společné věci většinově a na věc přispívají podle spoluvlastnických podílů. Je to velmi podrobně popsáno v zákonu č. 89/2012 Sb. počínaje ustanovením § 1115. Zákon tedy dává spoluvlastníkům dostatečný prostor pro rozhodování. Pokud toto mezi vámi dnes nefunguje a nevíte co dělat, nebude to fungovat ani pokud byste snad založili družstvo či SVJ. Je to o lidech, ne o právnických osobách.
Pokud se budeme bavit o vzniku právnické osoby, teoreticky je více možností. Z nich uvádím dvě:
- K rozdělení budovy na dům s jednotkami (prohlášením vlastníka budovy) by byl nutný souhlas všech spoluvlastníků. K založení SVJ, přijetí stanov a určení prvních členů statutárního orgánu – tatáž podmínka.
- K založení fungujícího družstva by byl nutný nejen souhlas všech budoucích členů, ale navíc by se museli vzdát svých podílů na budově a vložit je do družstva jako své členské vklady. Je třeba pouze přesvědčit všechny spoluvlastníky, aby tak učinili. Dostanou za to družstevní podíl a družstvo s nimi uzavře nájemní smlouvy – od té chvíle z nich budou nájemci v cizích bytech.
lake
Poslední komentáře