Já bych zase řekl, že jde o typickou ukázku české neschopnosti aplikovat evropské směrnice, resp. o snahu naše blbá či prolobovaná pravidla (viz případ koblih balených do igelitu) svést na zlý Brusel. V té směrnici se totiž píše:
„Členské státy zajistí, aby pokud je to technicky možné, finančně únosné a úměrné potenciálním úsporám energie, byli koneční zákazníci pro elektřinu, zemní plyn, dálkové vytápění, dálkové chlazení a užitkovou teplou vodu vybaveni individuálními měřiči za konkurenceschopné ceny, které přesně zobrazují skutečnou spotřebu energie konečného zákazníka a poskytují informace o skutečné době použití.“
Osobně se domnívám, že kalorimetr za 4.000 Kč na každém radiátoru opravdu nelze považovat za „finančně úsporný a úměrný potencionálním úsporám“.
Resp. specificky pro teplo platí toto: „V budovách s více bytovými jednotkami a ve víceúčelových budovách s ústředním zdrojem vytápění a chlazení nebo s dodávkami ze sítě dálkového vytápění nebo z ústředního zdroje zásobujícího více budov se rovněž nainstalují do 31. prosince 2016 individuální měřiče spotřeby, aby bylo možné měřit spotřebu tepla nebo chlazení nebo teplé vody u každé jednotky, je-li to technicky proveditelné a nákladově efektivní. Pokud použití individuálních měřičů není technicky proveditelné nebo není nákladově efektivní, použijí se pro měření spotřeby tepla na každém radiátoru individuální indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, pokud dotyčný členský stát neprokáže, že instalace těchto indikátorů by nebyla nákladově efektivní. V těchto případech lze zvážit alternativní nákladově efektivní metody měření spotřeby tepla.“
Tomu rozumím tak, že stávající IRTN směrnici vyhovují.
Poslední komentáře