- Mimořádné vyúčtování záloh u poskytovaných služeb zákon 67/2013 o službách neřeší. Pokud si nechce SVJ přivodit možné problémy, je vhodné při změně vlastnického práva k jednotce mimořádné vyúčtování záloh na úhradu poskytovaných služeb u této jednotky udělat k datu převodu jednotky s tím, že toto mimořádné vyúčtování záloh obdrží bývalý vlastník jednotky v termínu podle zákona, a to do 4 měsíců po ukončení zúčtovacího období. Samozřejmě, že od data převodu jednotky SVJ jako poskytovatel služeb prokazatelně doručí novému vlastníkovi předpis měsíčních plateb (kde bude mimo jiné uvedena také měsíční záloha na úhradu cen za služby a další náležitosti)
- O vyúčtování záloh na správu domu podle §15 odst.1 a 2 se zmiňuje §15 odst.4 zákona 72/1994 o vlastnictví bytů – cituji: „Pokud vznikla právnická osoba (§9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek. Při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2“ (§15).
- U příspěvků podle NOZ je to obdobné. §1186 odst.1 cituji: „Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.“
Poslední komentáře