Pan laik sice citoval vybranou část z § 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb., ale vynechal z vyhlášky ten nejdůležitější text:
372/2001 Sb. § 7 odst. 2 (2) Ve vyúčtování vlastník uvede (…) f) podíly nákladů připadající na konečné spotřebitele s uvedením základních složek, spotřebních složek a celkových nákladů v Kč, a to zvlášť na tepelnou energii na vytápění, na tepelnou energii na ohřev užitkové vody a na vodu spotřebovanou na poskytování teplé užitkové vody, (…). |
Tato část se netýká pouze jednotlivého bytu jednoho konečného spotřebitele. Všimněte si, že je zde použito množné číslo – na rozdíl od dalších částí § 7 odst. 2 vyhlášky. Z toho je zřejmé, že jde o údaje v Kč týkající se VŠECH bytů VŠECH konečných spotřebitelů v domě.
Tyto taxativně vyjmenované údaje jsou povinnou součástí vyúčtování. Tazatel tedy má na tyto údaje nárok ze zákona, aniž by musel zvlášť žádat o „nahlédnutí“. Nejsou-li v jeho vyúčtování všechny tyto údaje obsaženy, nejde o řádné vyúčtování ve smyslu vyhlášky. Tedy ten papír nemá právní účinky. Doporučoval bych reklamovat a počkat na řádné vyúčtování se všemi povinnými údaji.
Tentýž nárok konečného spotřebitele ostatně plyne i z § 7 odst. 3 vyhlášky (a nejen z něj). Konečný spotřebitel může nahlížet do všech podkladů použitých při rozčtování, tedy např. do písemných záznamů o odečtech vodoměrůa indikátorů, do evidence kterou SVJ vede ohledně počtů osob (pokud se tato hodnota při rozúčtování používá), do seznamu všech použitých koeficientů a součinitelů pro každou konkrétní místnost a každý radiátor v domě. Samozřejmě má nárok na předložení pravidel podle kterých bylo rozúčtováno, to se rozumí samo sebou.
lake
Poslední komentáře