Vložil Anonymous, 23. Únor 2008 - 19:45

Rozumím vašemu dotazu ale nejdříve bych ho trochu upřesnil a uvedl několik základních informací.

  • SVJ jako právnická osoba si „nebere“ stavební spoření(SS), ale pro využití jeho výhod uzavírá „smlouvu o stavebním spoření“, obdobně jako fyzická osoba. Na právnické osoby se nevztahuje možnost získání státní podpory.
  • Smlouva se uzavírá na t.zv. „cílovou částku“ (CČ), která je tvořena převážně poměrem min.40%CČ= naspořené peníze+úroky a max.60%CČ= t.zv. „přidělený“(řádný) úvěr. Poměr může být ale i 50% : 50%.
  • Před vznikem nároku na „přidělený úvěr“ je „čekací doba“ min. 2 roky, a v tomto období lze požádat již o t.zv.„překle­novací“ úvěr.
  • Stavební spoření je zatím nedoceněnou formou ze strany SVJ a MBD jako velmi vhodný nástroj na tvorbu finančních prostředků (DLZ) na opravy.

K tomu aby se využilo max. způsobem výhod které „SS“ umožňuje je třeba znát řadu dalších informací, mezi ně patří i plán oprav, o kterém jsem zde psal asi před 3 dny, jako o důležitém podkladu pro efektivní nakládání s penězi na tvorbu fin. prostředků na opravy a jejich financování.

Na tomto prostoru není možné zcela detailně popisovat celou problematiku a řadu různých variant využití „SS“ nejen pro právnické osoby ale i formou přes fyzické osoby (členy SVJ, MBD), zejména pak „všeobecné podmínky“, které se u stavebních spořitelen částečně odlišují. Přednáška by zabrala několik hodin.

Vážným zájemcům o tuto problematiku navrhuji využít můj přímý kontakt k další zatím písemné konzultaci

  • na řešení vašeho konkrétního případu
  • a ostatním na zvážení, nabídku na uspořádání „semináře na toto tema“ a s tím související „plánování oprav“. (místo konání by mohla být Praha)

Děkuji za projevený zájem o danou problematiku.

k.kolar@centrum­.cz

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.