Sherlocku,
napsal jste, že ke změně stanov je „údajně“ potřebná forma
notářského zápisu. Z čeho tak usuzujete? Můžete k tomu citovat nějaký
právní předpis?
Skutečností je, že zákon č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících ve svém § 66 vůbec neukládá SVJ(2000) povinnost vkládat stanovy do sbírky listin. Tato zákonná povinnost je stanovena pro „zakladatelské právní jednání právnické osoby“, což ovšem stanovy SVJ(2000) nejsou. SVJ(2000) nebylo založeno, proto ani nemá svůj „zakladatelský dokument“. Zakladatelským dokumentem pro tato SVJ byl zákon č. 72/1994 Sb..
Pokud bychom měli pro SVJ(2000) použít příslušná ustanovení o spolku per analogiam, pak platí, že spolek vkládá do sbírky listin své stanovy. Ovšem NOZ nestanoví výslovně povinnost přijmout změnu stanov spolku za přítomnosti notáře. Použije se obecné ustanovení NOZ:
89/2012 Sb. § 564 Vyžaduje-li zákon pro právní jednání určitou formu, lze obsah právního jednání změnit projevem vůle v téže nebo přísnější formě; vyžaduje-li tuto formu jen ujednání stran, lze obsah právního jednání změnit i v jiné formě, pokud to ujednání stran nevylučuje. |
- Pokud snad platné stanovy SVJ(2000) vyžadují pro změnu stanov formu notářského zápisu, pak bude tutéž formu vyžadovat i rejstříkový soud při vkládání změněných stanov do sbírky listin.
- Pokud platné stanovy SVJ(2000) nevyžadují pro změnu stanov formu notářského zápisu, pak rejstříkový soud prostě vloží listinu do sbírky listin.
Ostatně stejně postupují rejstříkové soudy při vkládání účetních závěrek právnických osob: dodanou listinu prostě zařadí do sbírky listin k ostatním listinám a nijak o tom nedumají. Nebo jste snad slyšel o případu, kdy účetní závěrka měla povinně formu veřejné listiny?
lake
Poslední komentáře