Pojmu „záloha na opravy“ už je konečně rozumět. Bylo třeba použít správný pojem na samém začátku.
Hradit zálohy na správu domu je povinností vlastníka jednotky. Nicméně mýlíte se v tom, že by nehrazením předepsaných záloh na správu vznikal nějaký dluh. Záloha je částka poskytnutá PŘEDEM. O předpisu záloh na správu se v účetnictví BD neúčtuje. Takže je to přesně naopak:
- Pokud vlastník jednotky hradil zálohy na účet BD, vznikl tím v účetnictví BD peněžní závazek (dluh) družstva vůči tomuto vlastníkovi.
- Při převodu jednotky bylo povinností družstva vypořádat vzájemné vztahy a vrátit nespotřebovanou zálohu na správu domu zpět vlastníkovi jednotky.
- Pokud v okamžiku účinnosti změny vlastníka jednotky existovalo SVJ jako právnická osoba, vykonávající správu domu, bylo družstvo povinno převést tuto přijatou zálohu na SVJ.
- Pokud některý vlastník jednotky nehradil zálohy na účet BD, nevznikl v účetnictví BD závazek (dluh) družstva vůči tomuto vlastníkovi. Družstvo mu pochopitelně nic nevrátilo, ani na SVJ nic nepřevedlo.
Při tom je bezvýznamné, že dotyčný neplatil od roku 2011. Žádný dluh vůči správci nemá, ani správce vůči němu.
Z uvedeného je zřejmé, že Váš úvodní dotaz byl položen nesprávně: jde-li pouze o hrazení záloh na správu domu, pak zde není žádný „dluh“, který by družstvo mohlo na SVJ automaticky převést, ani neexistuje „dluh“, který by SVJ mělo odmítnout.
A pokud jste teprve nově vznikající SVJ, pak družstvo jednoznačně porušuje zákon. Přeplatky záloh na správu mělo vypořádat přímo s vlastníky jednotek, plátci těchto záloh. Toto mělo být součástí vzájemného vyrovnání podle smlouvy o převodu bytu, viz ZoVB.
lake
Poslední komentáře