Nabídky správcovských firem a způsob, jakým se na úhradě celkové konečné ceny podílí členové SVJ jsou 2 různé věci. Snad všechny správcovské firmy,které znám (nedávno jsme dělali výběrové řízení, takže jich bylo dost) nabízí cenu podle počtu jednotek. Toto se sečte a vyjde celková měsíční odměna správce. Ten ji vyfakturuje a zanese se do nákladů SVJ. Mezi vlastníky se pak náklad rozúčtuje způsobem, jak uvádí paní Klainová, zpravidla podle plochy.
Pokud jde o cenu, kterou uvádíte, jestliže jste novostavba a jste v Praze, řekla bych, že je to cena obvyklá. Nám ve výběrovém řízení správci nabízeli ceny za byt od 130 do 350 Kč, za garážové stání se pohybovaly kolem 50 Kč. U jednotlivých správců se mírně liší služby, jaké jsou v ceně a také to, jaké k tomu účtují další poplatky (za účetnictví, za vyplácení odměn, přefaktura výdajů za poštovné apod.). Pokud správce vybíral developper, je cena vždy vyšší, než za jakou by správu dokázalo získat SVJ ve výběrovém řízení. Jsme také v novostavbě, původní sazba za byt byla 250 Kč, po vzniku SVJ správce snížil sám od sebe na 200 Kč, poté co jsme se rozhodli pro výběrové řízení, přišel s nabídkou na 180 Kč. A zjevně se mu to stále vyplácí.
Doporučuji pídit se po stávající smlouvě, kde zjistíte přesně za co platíte, a až bude funkční SVJ rozhodně uspořádejte výběrové řízení, kde určitě dostane nabídky za lepší ceny a které může i stávajícího správce motivovat ke snížení ceny na konkurence schopnou úroveň.
Poslední komentáře