Vidím ještě třetí variantu: Schvalte stanovy mimo shromáždění jednomyslným písemným souhlasem všech vlastníků jednotek.
Podpisy nemusejí být na jediné listině (každý podepíše své znění stanov a zašle poštou). Vzhledem k tomu, že půjde o soukromoprávní právní úkon, je nezbytné aby podpisy byly úředně ověřeny. Vícestránkové stanovy musejí být svázány tak, aby bylo znemožněno dodatečné vkládání či vyjímání listů (obdobně jako je tomu u Prohlášení vlastníka).
Soudím, že stanovy přijaté jako smlouva všech vlastníků budou platné i bez jejich schválení shromážděním. Můžete argumentovat zněním nového Občanského zákoníku:
- „Zákon č. 89/2012 Sb. § 3041 odst. 1
Právní povaha právnických osob upravených tímto zákonem se řídí ustanoveními tohoto zákona ode dne nabytí jeho účinnosti. Bylo-li přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zahájeno řízení o zápisu právnické osoby do veřejného rejstříku, dokončí se podle dosavadních právních předpisů; odporuje-li však zakladatelské právní jednání učiněné přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona dosavadním právním předpisům, považuje se za platné, vyhovuje-li ustanovením tohoto zákona.“
První shromáždění SVJ již bude probíhat podle těchto stanov. Tuto objektivně vzniklou právní skutečnost bude muset vzít na vědomí i přítomný notář. Na první schůzi shromáždění pouze dáte do zápisu, že shodný projev vůle všech členů SVJ – vlastníků jednotek byl vyjádřen písemnou smlouvou. Smlouvu přiložíte k zápisu ze shromáždění, přičemž notář pouze stvrdí, že znění v příloze odpovídá předloženým listinám s podpisy.
Jsem si vědom toho, že schválení stanov podle zákona č. 72/1994 Sb. není totéž co zakladatelské právní jednání podle zákona č. 89/2012 Sb.. Ale nemá žádný smysl o tom mudrovat předem. Prostě to proveďte a posouzení věci nechte na rejstříkovém soudu.
lake
Poslední komentáře