Po prostudování vyhlášek mohu objasnit:
- Pan Osoba má smůlu. Pan Osoba má trvalý pobyt (nikoliv bydliště!) např. v Brně, kde se ale již drahně let nezdržuje. V Brně hradí místní poplatek za komunální odpad ve výši 675 Kč ročně přímo na účet města, bez pardonu – místní poplatky nelze odpustit (*). Pan Osoba bydlí v pronajatém bytě v Praze, kde se platí za nádoby (stručně řečeno). Zde je rovněž poplatníkem a svým dílem (cca 600 – 1000 Kč ročně) hradí poplatek plátci, kterým je vlastník domu nebo SVJ. Pan Osoba tedy platí 2×.
(*) „Místní poplatky jsou stejně jako daně nenávratnými veřejnými příjmy, které slouží k realizaci obecních a veřejných potřeb. Úhrada místního poplatku za provoz systému nakládání s komunálním odpadem je neekvivalentní platbou, neboť za ni není poskytována žádná přímá protihodnota. Tento místní poplatek … je povinna platit mj. každá fyzická osoba, která má na území statutárního města Brna trvalý pobyt.“ (ze stránek města Brna)
- Pan Nádoba je na tom podstatně lépe. Trvalý pobyt má např. v Praze u rodičů, kde se nezdržuje. Pokud nechce vytvářet dojem, že v bytě bydlí, tak za odpad neplatí, neboť zde žádný nevytváří, není poplatníkem. Pan Nádoba bydlí v Brně, zde však také není poplatníkem, Brno o něm ani neví a vlastník domu s placením poplatku nemá nic společného, protože v Brně každý poplatník platí za sebe (za rodinu) přímo městu. Pan Nádoba tedy neplatí nic. A kdo za něj tedy v Brně platí? No přece pan Osoba!
- Kombinace měst Praha a Jakopraha je jasná a bezproblémová. Pan Nádoba platí tam, kde odpad vytváří.
- Kombinace měst Brno a Jakobrno je pro jedno z měst nevýhodná. Pan Osoba platí místní poplatek v jednom městě, ale v druhém ho vytváří.
Poslední komentáře