Vložil Josef Soukup, 14. Leden 2013 - 13:42

Vážení, na začátku diskuse „k úsporám ze zateplení“ jsem v tabulce uvedl konkrétní a pravdivý příklad neefektivní investice do zateplení. Tím jsem ale nechtěl říci, že každé zateplení je ztrátové. Chtěl jsem jen ukázat, že efekty ze zateplení se jeví jinak státu (růst zaměstnanosti), jinak stavebním firmám a výrobcům izolačních materiálů (zisk z realizace každého zateplení) a jinak vlastníkům zateplovaných bytů a domů (úspory tepla).

Úspory ze zateplení nepadají vlastníkům jednotek do klína zadarmo. Předchází jim totiž zpravidla milionová investice. Kolik ročních úspor se bude muset spotřebovat pro umoření takové investice, tolik let budete čekat na finanční efekt ze zateplení. Zateplíte-li svůj dům například po čtyřicítce a bude-li návratnost příslušné investice 30 let, dočkáte se finančního efektu ze zateplení až po sedmdesátce.

Vlastníci bytových jednotek by se proto podle mého názoru měli zajímat o dobu návratnosti své investice a ne se rovnou řadit mezi příznivce, nebo naopak odpůrce zateplení. Doba návratnosti totiž může mimo jiné také napovědět, zda projekt není předražený nebo zda by nebylo výhodnější zvolit jinou metodu pro zajištění úspory tepla (vlastní kotel, sluneční energie, tepelná čerpadla apod.).

Každá investice má svoji dobu návratnosti. Návratnost rovná nebo delší než je životnost investice je zjevně neefektivní a stát by takovou investici neměl dotovat (korupce). Úspěšní podnikatelé vstupují do investičních projektů zpravidla tehdy, když doba návratnosti jejich investice nepřesáhne šest let.

Jakou dobu návratnosti -po zvážení všech pro i proti- považujete vy za přijatelnou při klasickém zateplení panelu? Děkuji předem za vaše názory.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.