„Elektronický indikátor se zkontroluje podle jiného indikátoru.“ a „Elektronický indikátor umožňuje dodatečnou kontrolu funkce (porovnáním náměru dvou indikátorů na jednom radiátoru).“ je prakticky neproveditelný a i metrologický nesmysl. Při kontrole jakéhokoli měřícího zařízení se neporovnávají nějaké dva kusy, ale vždy se porovnává jedno zařízení proti etalonu tedy proti zařízení s obvykle vyšší přesností.
Víte o někom kdo by si nechal nastřelovat dvě upínací sad na jedno topné těleso? Navíc by tato kontrola probíhala až v následujícím měřeném období.
Pokud je třeba zkontrolovat elektronický indikátor, dojde obvykle k jeho demontáži a následně:
- k ověření nastavení výkonové stupnice (eliminace lidské chyby při instalaci na jiné otopné těleso) pokud ji indikátor používá
- ověření všech nastavitelných hodnot indikátoru
- ověření kalibrace teplotních snímačů (pokud to indikátor neumožňuje tak alespoň jejich ověření) proti etalonu
- kontrole krystalu pro reálný čas indikátoru (ano i tady může být problém)
Téměř žádný s dodavatelů by do porovnání dvou indikátorů na jednom tělese nešel. Ono už totiž proběhlo jedno takové porovnávací měření. A odchylka dvou elektronických indikátorů byla v nejlepším případě 39% a v nejhorším 49%. Následně to svedli na sabotáž ze strany montéra.
Jedním z důvodů proč při osazení dvou indikátorů vedle sebe do tohoto „podniku“ nikdo v reálných podmínkách nepůjde je spouštěcí teplota indikátoru. Ta umí zajistit to, že i zanedbatelně malá chyba v přesnosti teplotních snímačů dovede zařídit to, že jeden z indikátorů již indikovat začne a druhý ne. Díky možnému nulovému náměru jednoho z nich, může být následně chyba indikace nekonečně velká. A v reálných podmínkách nelze zařídit, aby tato možnost nenastala.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Poslední komentáře