Vážený pane JosefeK, srovnání cen mezi lokálním vytápěním a domovním tepelným zdrojem je teoreticky nemožné:
- 1. Individuelní vytápění v bytě kotlem vychází dráž než domovní tepelný zdroj – kotel pro celý dům.
- 2. V bytě jsou všechny provozní náklady (plyn, energie, servis, opravy apod.) v pořizovacích cenách se základní sazbou DPH 19%.
- 3. V domovním tepelném zdroji, provozuje-li ho plátce DPH,je cena tepla na výstupu ve snížené sazbě DPH 5%, od 1.1.2008 ve výši 9%, přičemž cena tepla zahrnuje všechny oprávněné provozní náklady (plyn, energie, servis, opravy apod.).
- 4. Srovnávat energetické náklady mezi jednotlivými objekty (domy či byty) je problematické. Základní faktory,které ovlivňují náklady jsou:
- lokalita – nadmořská výška,
- stavebně technické a tepelné parametry – samostatně stojící dům nebo řadoví, stáří domu, je-li zateplen, má-li okna s tepelnou propustností nižší než k=1,3,
- stáří kotle – jeho tepelná účinnost,
- požadavek uživatele bytu na vnitřní tepelnou pohodu – otopnou dobu.
- 5. Pro bytové domy je platná závazná norma o tepelné spotřebě stanovené na 1m2.
Náklady na teplo jsou rozlišné v jednotlivých bytech v jednom domě. (Obdobně jako s provozními náklady na 100km dvou stejných osobních aut stejného roku výroby, kdy jedno jezdí v rovinatém terénu jen po silnici mimo velká města, druhé má sportovního řidiče a jezdí v hustém městském provozu a každý výkend na chatu v hlornatém terénu.)
Proto i vyhláška č.372/2001 Sb. stanoví, že při rozúčtování nákladů tepla v bytových domech s centrálním zásobováním (i v případě domovní kotelny) musí být náklady jednotlivých bytů na 1m2 v rozmezí od 60% do 140% průměrných nákladů domu na 1m2. (Z praxe: jsou případy, kdy některý byt má náklady nižší než 60%, např.30%, ale i vyšší než 160% 200%, poté následuje přepočet nákladů pro všechny byty tak, aby byla splněna závazná ustanovení.)
Matějka
Poslední komentáře