Pane Spotaku, má rada autorce úvodního dotazu platí samozřejmě nadále. Tazatelka se totiž neptala na vztah pronajímatel-nájemce. Ptala se na postoj Stavebního úřadu při užívání nemovitosti v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.
A na tom se nezměnilo vůbec nic, ani po nabytí účinnosti NOZ.
183/2006 Sb. Změna v užívání stavby § 126 (1) Stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. Nevyžaduje-li stavba kolaudaci podle § 119 odst. 1, lze ji užívat jen k účelu vymezenému v povolení stavby. (2) Změna v účelu užívání stavby, v jejím provozním zařízení, ve způsobu výroby nebo v jejím podstatném rozšíření a změna v činnosti, jejíž účinky by mohly ohrozit život a veřejné zdraví, život a zdraví zvířat, bezpečnost nebo životní prostředí, nebo změna doby trvání dočasné stavby, je přípustná jen na základě souhlasu nebo povolení stavebního úřadu. |
Toto znění Stavebního zákona platí od roku 2006 a nedoznalo žádných změn. Ten, kdo jako vlastník stavby umožní užívání stavby v rozporu s jejím kolaudačním určením, se vystavuje nebezpečí pokuty od Stavebního úřadu – tak jako tomu bylo dosud. Neuposlechne-li ani potom, může mu Stavební úřad ukládat pokuty opakovaně do nekonečna.
Je třeba rozlišovat mezi veřejnoprávním povolením a soukromoprávním ujednáním. NOZ pouze sděluje, že porušení veřejnoprávního předpisu ze strany pronajímatele nemá za následek absolutní neplatnost soukromoprávního ujednání o nájmu. Pokuty vlastníkovi stavby jsou ovšem ukládány podle zákona č.183/2006, nikoliv podle NOZ.
lake
Poslední komentáře