Otázka: "... by mne opravdu zajímalo kdo za majetek SVJ ručí ..."
Odpověď: Zmatečná otázka. Spletl jste si znaménka. Ručit je možno za DLUH (závazek) jiné osoby, nikoliv za MAJETEK této osoby.
Otázka: "... a jaký má např. podíl na tomto majetku např. v případě prodeje BJ"
Odpověď: Žádný. Nečiní přece problém rozeznat majetek vlastníka jednotky od majetku SVJ.
Otázka: "Lze si jako prodávající tento podíl „zakalkulovat“..."
Odpověď: Jde o jasný trestný čin podvodu, jestliže jako prodávající budete kupujícímu tvrdit, že na něj přechází také podíl na majetku, který nevlastníte. Kupující by mohl úspěšně požadovat vrácení části kupní ceny, a to v desetileté promlčecí lhůtě (§ 107 odst. 2 ObčZ).
----------------------------------------
Netřeba dále mudrovat o věci, která je v zákonu jednoznačně upravena. O věcech spojených se správou domu (včetně pořízení majetku movitého či nemovitého) rozhoduje v souladu se ZoVB statutární orgán, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění. (§ 9 odst. 11 ZoVB).
Zákon neobsahuje ustanovení o tom, že by pořízení majetku snad podléhalo 100% souhlasu vlastníků jednotek, ba ani souhlas 75% či 50% či 25,0001% zákon nevyžaduje. Zkoumat zda bylo či nebylo dosaženo 100% v některém jednotlivém případě je tedy bezvýznamné.
Tuto skutečnost nemá cenu dále obecně rozebírat - to bychom se museli začít bavit o konkrétním případu nabytí majetku a začít zkoumat stanovy a jednotlivá usnesení konkrétního SVJ, abychom zjistili, zda výbor nepřekročil své oprávnění.
A pokud se snad dodatečně zjistí, že k překročení oprávnění došlo, nic to na věci nezmění: i tak bude právní úkon nepochybně platný.
lake
Poslední komentáře