Zvelebení bytovky
Dobrý den, chceme provést několik stav. úprav jako jsou, špatně chodníky, stim spojeny odvod dešťové vody, následně okopani základu bytovky a výměny izolace, výměna vchodových dveří, možná rozvod elektřiny ve spol. Prostorech a menších terénních úprav. Vím ze to bude stát spoustu peněz, jak to řešíte(dotace, půjčka) vím ze stát něco nabízel. Je potřeba na takový zásah stavební povolení? Děkuji za odpovědi Novák
Dobrý den,
pokud nemáte na opravy finanční prostředky, je nutné je na opravy vybrat od vlastníků. Když jsme měli v havarijním stavu střechu a účet téměř bez peněz, protože tehdejší předseda na pořádnou údržbu kašlal a jakékoliv myšlení dopředu mu bylo cizí, zvýšili jsme příspěvek na správu na v ČR poměrně neobvyklých 45 Kč/m2 plochy bytu a tímto způsobem získali za rok a půl dostatek financí na kompletní výměnu střešní krytiny, klempířských prvků apod., a to v domě s pouhými 6 jednotkami. Po výměně střechy jsme na mnoho dalších let měli příspěvek ve výši 30 Kč/m2 a z něj dále financovali opravy nutné k udržení uspokojivého stavebnětechnického stavu domu. Sice v našem domě jsou dva exoti, jejichž jedinou viditelnou motivací je doklepat to ve svém bytě co nejlevněji až do hrobu a byli by nejradši, aby jim výbor za svou práci ještě platil, nezdráhají se (naštěstí víceméně slovně) útočit na členy výboru, kteří se snaží dům udržovat, kvůli každému vylhanému nesmyslu, ale nakonec ty opravy nějak skousnou. Ono jim naštěstí ani nic jiného nezbývá, protože veškeré zásahy do domu, včetně podrobného plánu oprav, máme řádně schváleny.
S dotacemi moc nepočítejte, protože na vámi vyjmenované zásahy pravděpodobně žádné dotační tituly vypsané nejsou.
Tak to máme stejnou bytovky, a být má cca 75m2. To se divím, ze na to přistoupili. Když jsem se nastěhoval to je asi 5 let. Tak bylo 6.50kc/m2, před rokem jsme to vedly na 13kc/m2. Tak jsi můžete představit kolik je asi na účtu. Předchozí precedove na to prdeli, a tedka se všichni serou ze se bytovka rozpadá.
Všechno co uvádíte a ještě i další jsme finacovali postupně pouze z příspěvku na správu domu, tedy bez jakékoliv půjčky. Nemáme žádný fond oprav. Pouze hydroizlaci domu jsem ohlásili stavebnímu úřadu. Pokud vám nepatří pozemek kolem domu, musíte jednat s majitelem pozemku.
Z Vašeho úvodního dotazu vyplývá,že na tyto práce, nemáte na účtu SVJ, naspořeny finanční prostředky a chcete všechny vlastníky jednotek zadlužit.
Nejprve si tedy nechejte, na všechny tyto úpravy vypracovat předběžnou cenovou kalkulaci,aby jste věděli, jakou mimořádnou finanční částku, budou muset jednotliví vlastníci, jednotek vložit na účet SVJ.
Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa
JaVa,
píšete o zadlužení vlastníků a pak o vložení mimořádné finanční částky vlastníky.
Tak o čem to vlastně píšete? O financování investic přes úvěr SVJ nebo o řešení investic mimořádným příspěvkem vlastníky?
V úvodním dotazu se píše:„Vím ze to bude stát spoustu peněz, jak to řešíte(dotace, půjčka) vím že stát něco nabízel.“
Z toho jsem usoudil,že finanční prostředky na hrazení těchto úprav,nemají na účtu SVJ k dispozici.Jinak by to tazatel určitě uvedl.Jejich realizace, je možná pouze dvěma způsoby.Zadlužit se úvěrem nebo vložením mimořádné částky na účet SVJ. Existuje ještě i třetí možnost.Utrácet za zbytečnosti, až si na to sami našetří.Samozřejmě, pokud se nejedná o havarijní stav budovy,ale s takovou situací, by měl fundovaný statutární orgán počítat a mít dostatečné finance, k dispozici!
Přeji hezký den.JaVa
K rekonstrukci stáv. elektroinstalace nepotřebujete stav. povolení, ke vstupním dvežím pokud zásadně neměníte vzhled a rozměry také ne. Ostatní práce (chodník, výkopy pro izolace základů) vyžadují především souhlas vlastníka pozemků. Dotazem na SÚ pak zda vyžadují ohlášení stavby nebo řádné stavební řízení.
No, na fondu oprav není dostatečný peněžní obnos, jediná cesta je se zadluzit půjčku. Neprepokladam ze všechny úpravy projdou schůzej, delaj nám tu neplechu důchodci, už minulej rok breceli jak želvy když jsem zvedl fond oprav z 500kc na 1000kc. A co jít cestou dotace? Neznáme spolehlivé stavební firmy v okolo Hradce králové.
Tím zvednutím plateb do „neexistujícího Fondu oprav“,myslíte zvýšení z 500 kč. na m2 na 1000 kč na m2?
Paní Radko, pokud jste se způsobem správy domu spokojená pouze v případě,že řeší havarijní stavy, tak vám asi o řádnou správu domu moc nejde. Správný správce udržuje dům v takovém stavu, aby k havarijním situacím z důvodu předchozí neúdržby vůbec nedocházelo.
no tak moment, to nepíšu! o tom, že něco u tazatele v svj není ok, svědčí právě to, že nemají peníze na opravy! a pokud nemám peníze, tak se zadlužím pro „zvelebení“ bytovky? když mi v baráku praskne voda a nemám peníze, ano, půjčím si (i když já jsem zrovna typ, že ten „pohotovostní polštář“ pro nenadálé havárie mám, tak jako by ho mělo mít každé svj). Když chci zvelebit předzahrádku a peníze na to nemám, tak si na to nejdříve našetřím, ale rozhodně se kvůli „nenutnému“ nezadlužím a nebudu platit úroky.
Poslední komentáře