Zúčtovací období pro odečet spotřeby tepla a vody

Vložil Sarka (bez ověření), 2. Prosinec 2011 - 1:11 ::

Dobrý den, prosím o radu, zda je něčím určeno, co je koncem zúčtovacího období. V našem případě máme zúčtovací období 1.1.-31.12. Pokud se odečet má provádět ke konci zúčtovacího období, je koncem zúčtovacího období celý měsíc prosinec, nebo druhá polovina prosince? Děkuji za radu

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil sigi (bez ověření), 2. Prosinec 2011 - 13:51

    patrně máte na mysli nesoulad zúčtovacího období s datem faktických odečtů náměrů. tím se netrapte. pro odběratele je stěžejní, že dostane vyúčtování od poskytovatelů energií atd. za příslušné zúčtovací období, a to zkompletuje s odečty. např. odečty vody a kalorimetrů nikdy nemůžou přesně souhlasit se dnem zúčtování a tyto nepřesnosti se předpokládají. můžete udělat odečet v polovině prosince nebo polovině ledna, zúčtovací období bude stále 1.1. – 31.12.

    zúčtovací období není delší než 12 měsíců – do roka jich může být i více je stanoveno na základě dohody poskytovatele a odběratele (např. SVJ)

    Vložil lake, 2. Prosinec 2011 - 7:16

    Kladete kuriózní otázku. Zúčtovacího období ve vašem domě je určeno podle kalendářního data. Počátek zúčtovacího období nastává dne 1. ledna v 00:00 hodin a konec připadá na 31. prosinec ve 24:00 hodin. Co je na tom nejasného?

    lake

    Vložil SarSk, 2. Prosinec 2011 - 17:21

    Kuriózní je, ale nebylo to úmyslem. Šlo mi o to, že vyhláška 372/2001 uvádí, že se odečet provádí „ke konci zúčtovacího období“. A mne zajímalo jestli „ke konci“ je nějak kvantifikováno. Zda když odečet bude proveden na začátku prosince je v rozporu.

    Vložil lake, 2. Prosinec 2011 - 18:23

    Pokud hovoříme o topení, odečet na počátku prosince bude o -17% mimo skutečnou spotřebu za zúčtovací období. Odečet na konci ledna by byl zatížen chybou +19%.
    Podle mne je to mimo přijatelnou toleranci, ale pokud si ve vašem SVJ nikdo nebude stěžovat, čiňte jak libo.

    lake

    Vložil Domovník (bez ověření), 3. Prosinec 2011 - 20:22

    Vložil lake, 2. Prosinec 2011 – 18:23:

    „Pokud hovoříme o topení, odečet na počátku prosince bude o –17% mimo skutečnou spotřebu za zúčtovací období.“

    Vložil Domovník (bez ověření), 3. Prosinec 2011 – 20:22:

    Takže:

    Jednak jde o poměrové měření, jak už zde bylo vysvětleno.

    Jednak odečet na počátku prosince předchozícho zúčtovacího období bude o +17 % mimo skutečnou spotřebu za zúčtovací období a odečet na počátku prosince daného zúčtovacího období bude o –17 % mimo skutečnou spotřebu za zúčtovací období.

    Výsledný součet (+17 %) + (-17 %) si jistě provede laskavý čtenář sám.

    Vložil lake, 3. Prosinec 2011 - 21:38

    Pane Domovníku,
    Váš "objev", že jde o poměrové měření, nemá s problémem naprosto nic společného. Co jste tím vlastně chtěl sdělit?

    Snad hodně pomalu chápete, nebo nečtete co bylo napsáno. Tazatel se vůbec nezmínil o tom, že by snad v předchozích zúčtovacích obdobích již odečítali na začátku prosince. Přečtěte si úvodní příspěvek ještě jednou, pozorněji.

    Pokud v určitém roce z ničeho nic budou provedeny odečty na počátku prosince namísto na konci roku, jde o stavy za 11 měsíců, nikoliv za rok. Počítat snad umíte.

    Dostanete tedy rozdíl -17% v náměrech indikátorů na radiátorech. Tyto náměry za prosinec budete vykazovat jako by nastaly až v následujícím zúčtovacím období. Nebo je chcete zahodit a dělat, že žádný prosinec nebyl??? Vysvětlete to. Pan Krupp to vysvětlit neumí.

    Už jsem přece uvedl, že je tím ovlivněno dílčí vyúčtování při změně vlastníka během zúčtovacího období. Napočítáte mu o měsíc více. Nebo ne? Pokud ne, jak to tedy chcete v rozúčtování korigovat? Pan Krupp na to neodpověděl.

    U vody za toto podivně odečtené období vyskočí jednotková cena o 8%, aniž by to bylo podloženo změnou ceny u dodavatele. Bezprostředně bude poškozen každý, kdo např. v prosinci bude v lázních. Nespotřebuje v té době ani kapku vody, ale platit bude stejně jako ostatní. Dále pak bude každoročně poškozen každý, kdo přestane vlastnit jednotku v průběhu roku.

    lake

    Vložil Petr Patočka, 4. Prosinec 2011 - 23:13

    Jsou-li použity indikátory elektronické, ty samy provedou měření dle stanoveného intervalu (od ledna do prosince) a odečet se provede kdykoli v termínu umožňujícím stihnutí rozúčtování. Třeba v únoru.

    U všech ostatních druhů indikátorů nelze meziodečet rozumně k čemukoli použít. Pokud se někdo domnívá, že na odpařovacím indikátoru lze provést měsíční odečet hodnot a následně jej použít k rozúčtování, je idealista.

    Ve vyhlášce je použit termín „Dojde-li ke změně konečného spotřebitele v průběhu zúčtovacího období a nejsou-li známy odečty k termínu změny, vlastník rozdělí“ ovšem je třeba také pochopit, že u některých druhů indikátorů jejich meziodečet provést nelze a pak nemůže být znám.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lake, 5. Prosinec 2011 - 0:52

    Pane Patočko,
    tazatel se v úvodním příspěvku nezmiňoval o žádném MEZIODEČTU, nýbrž pouze o JEDINÉM ODEČTU na počátku prosince. To by znamenalo nastavit na elektronických indikátorech datum odečtu na 1.12., nebo odečítat v bytech s denzitometrem na počátku prosince, nebo odečíst v témže termínu odpařovací trubičky či kalorimetry.

    Podle tazatele by se již nekonal žádný odečet na konci roku. Odečítací období a zúčtovací období pro vodu a teplo by se takto o jeden měsíc míjely. Já to považuji za problematické a nerozumné. Pan Krupp a jiní považují tento kuriózní postup za normální. Pochop kdo můžeš.

    lake

    Vložil Krupp, 7. Prosinec 2011 - 23:41

    Nežijte v zajetí vlastních představ. Tazatel je tazatelka. Nepsala o žádné změně nastavení indikátorů. Nepsala dokonce ani o odečtech tepla. Psala obecně o termínu odečtů. Než vymýšlet takto šílené konstrukce, stačí si představit výměnu vodoměrů prováděnou ve druhé polovině ledna. V tom případě nemá smysl provádět ještě odečty počátkem ledna ale stačí použít konečné stavy vodoměrů při výměně. Snažil jsem se Vám marně vysvětlit, že pokud se použijí k rozpočítání nákladů odečty z konce ledna, je chyba proti případným, podle mého názoru zbytečným, odečtům na začátku ledna naprosto zanedbatelná. Pro počátek prosince platí totéž. Náklad na provedení dalšího odečtu by nepochybně přesáhl možnou chybu. Vaše složité konstrukce jsou mimo smysl dotazu.

    Jirka

    Vložil Petr Patočka, 5. Prosinec 2011 - 6:48

    Četl jsem původní dotaz.

    Argumentaci meziodečtem jste použil vy k odůvodnění Vaší teorie. A při použití jiných než elektronických indikátorů je použití meziodečtu velice problematické. Toť vše.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lolek, 7. Prosinec 2011 - 21:48
    • cit.„…v bytech s denzitometrem na počátku prosince…“
      • můžete mi objasnit o jaké denzi-měření zde jde, zda jej k něčemu používáte a jaký má vliv v souvislosti nestejnými daty pro poměrový rozpočet nebo je to jen Lake-FUD…?

        (Vás se ptám proto, že nic proti nenamítáte, takže mám za to, že asi víte o co jde… děkuji)

    lolek

    Vložil Petr Patočka, 7. Prosinec 2011 - 22:46

    Předpokládám, že uživatel Lake narážel na naše indikátory VIPA C(T). Zde je jako snímač použito speciálně upravené sklíčko, které mění své optické vlastnosti na základě teploty (integruje teplotu) a optická hustota se vyhodnocuje pomocí denzitometru.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Krupp, 4. Prosinec 2011 - 9:32

    Pane lake, velmi si vážím Vašich právních rozborů. Váš problém ale je zatvrzelost a nechochota pochopit jiný názor. Všem ostatním je známo, že dodavatelské firmy provádějí odečty podle svého. U nás vodu třeba čtvrtletně. Termín odečtu nikdy nebyl 31.12. Odečet bývá odchýlen o cca 14 dnů. Elektřina se odečítá jednou ročně. U nás je to v září. Sice tu někdo opakoval povinnost distribuční společnosti provést odečet podle našeho požadavku, ale ve skutečnosti je to zbožné přání. Diskutuje se tu o způsobech rozpočtu tepla i ostatních služeb. To vše ovlivňuje konečný výsledek. Píšete, ze jsem neodpověděl, jak je to s tím zahozeným měsícem. Ostatní pochopili, že nijak. Jestliže se odečte o měsíc dřív, je každé z těchto odběrů zkreslen o vámi uváděných 17%. Ve výsledku rozpočtu se to nijak neprojeví. Napsal jsem, že je nejdůležitější stanovit spotřebu jednotky. Při změně majitelů se pak rozpočet mezi nimi může řešit individuelně. Lze provést odborný odhad (výpočet) stavu měřidla k jakémukoliv dni. Pokud někdo jede do lázní a neodebírá v období, mezi odečtu patního měřidla a poměrových měřidel má prostě pech. On ani ten rozdíl 8% ceny média není tak velký. Jde o nanejvýš o jednu až dvě desetikoruny. Spočítejte, jak dlouho tu už naplano diskutujeme. On se odečet nedá udělat o silvestrovské půlnoci a leckdy i posun týdnů má reálné vysvětlení.

    Jirka

    Vložil FrantaF, 3. Prosinec 2011 - 23:26

    Riskuji, že budu peskován, ale souhlasím s Domovníkem. Skutečné množství odebrané vody nebo energie za celé zúčtovací období, zjišťuje sám dodavatel z patních měřidel zpravidla v řádném termínu. Toto množství se rozdělí na jednotlivé byty podle náměrů za období přibližně stejně dlouhé, avšak někdy (případně pravidelně) poněkud posunuté. Skutečná spotřeba za období není zkreslena, protože měření v bytech je i u vody poměrové. Skutečná spotřeba bude rozdělena na byty v poměru spotřeb odečtených z poměrových bytových měřidel. K rozdílu mezi hodnotou součtu spotřeb bytů a množstvím naměřeným na patě dochází vždy. Platí to pro teplo i vodu. Stěží může někdo uspět s požadavkem, že bude platit pouze takové množství, které naměřilo jeho poměrové měřidlo, za skutečnou cenu media. FrantaF

    Vložil Krupp, 2. Prosinec 2011 - 21:19

    Pane lake, nemáte pravdu. Jedná se z principu o poměrové měření. lze předpokládat, že poměr spotřeb bude stále více méně stejný a chyba tedy bude naprosto zanedbatelná.

    Jirka

    Vložil lake, 3. Prosinec 2011 - 8:50

    Pane Kruppe,
    Vy počítáte s naprosto neměnným obsazením bytů, což v praxi nemusí být pravdou. Představte si běžný případ: vlastník se odstěhoval na počátku prosince a řádně nahlásil stavy měřidel a indikátorů. Vzápětí je v domě proveden roční odečet „na počátku prosince“.

    Při vyúčtování v dubnu tento bývalý vlastník zjistí ke svému překvapení, že platí za 11 měsíců roku naprosto stejně jako ostatní za 12 měsíců.

    Samozřejmě podá reklamaci. Zkuste mu pak vysvětlit, proč mu bylo za teplo a vodu napočítáno stejně jako těm, kteří v domě bydleli celý rok. Přitom oprávněně očekával, že za teplo zaplatí přibližně o 17% méně a za studenou vodu o 8% méně. Řekl bych, že ať použijete jakoukoliv argumentaci, neuspějete: takové vyúčtování je očividný nesmysl a kterýkoliv soud by mu dal za pravdu.

    lake

    Vložil Krupp, 3. Prosinec 2011 - 9:12

    Tazatelka položila zcela obecný dotaz a vy nyní řešíte specifický případ. Tento případ se navíc obvykle vyhodnocuje úplně jinak. Vyhodnotí se spotřeba za celý rok a podle náměru (předpokládám, že provedli a nahlásili při změně odečet) se tato spotřeba rozdělí oběma vlastníkům. Pokud odečet neudělali, provede se to ještě jinak, ale to bychom zbytečně zabíhali do detailů.

    Nevím, co myslíte pod pojmem, vlastník se odstěhoval. Jestli máte na mysli, že byt neprodal, ale jenom nechal byt prázdný a zavřel topení, tak jde o jiný problém. Jste jeden z těch, který zde hlásá nutnost topit, kvůli (ne)kradení tepla. Z toho důvodu by měl topit i nadále a opět se nestane vůbec nic.

    Jirka

    Vložil lake, 3. Prosinec 2011 - 10:06

    Pane Kruppe, Nevím, proč to nazýváte „specifický případ“. Každá reklamace vyúčtování je přece specifický případ.

    Tvrdíte: „Tento případ se navíc obvykle vyhodnocuje úplně jinak. Vyhodnotí se spotřeba za celý rok a podle náměru (předpokládám, že provedli a nahlásili při změně odečet) se tato spotřeba rozdělí oběma vlastníkům. “

    Nu a v tom je právě ten problém. SVJ má odečet, který oba nahlásili dne 30.11. Ten se ale prakticky rovná celoročnímu odečtu domu! SVJ má přece celoroční náměry k datu 1.12., nikoliv 31.12. Odečtěte si to tedy a vyjde Vám u nabyvatele jednotky nula. Předchozí vlastník podle těchto náměrů zaplatí vše, co budou dodavatelé fakturovat za 12 měsíců, nabyvatel jednotky bude čerpat vodu a teplo za prosinec zdarma. Obhajujete ještě tento Váš způsob?

    K reklamaci to ostatně dospěje i v případě, že ke změně vlastníka dojde řekněme k datu 31. března. Původnímu vlastníkovi bude počítána za 3 měsíce běžného roku částka odpovídající náměrům bytu za 4 měsíce (prosinec, leden, únor, březen). Rozdíl v náměrech indikátorů za tato období je 35% navíc. Rozdíl v náměrech vody 25% navíc. Myslíte, že si nevšimne a nebude reklamovat? Mimochodem, kdyby se odstěhoval k 30. červnu, rozdíl v náměrech indikátorů bude nepřehlédnutelných 28%.

    Chcete to označit jako „specifický případ“? A který by byl ten „nespecifický“? Případ, kdy někdo se z domu odstěhuje v průběhu roku je celkem běžný. A nemusí to být jen v prosinci, jak jsem ukázal.

    Pokud jsem se vyjádřil nesrozumitelně: slovem „odstěhoval se“ jsem mínil obecně případ, kdy dojde ke změně vlastníka jednotky podle zápisu v katastru: vlastník tuto jednotku daruje, nebo smění, nebo prodá, nebo zemře a vlastnictví se ujme dědic nebo stát, nebo jednotka je prodána v nucené dražbě.

    lake

    Vložil Krupp, 3. Prosinec 2011 - 10:33

    Pane lake, ve své původní odpovědi jste uváděl, že odečet na začátku prosince bude zatížen chybou minus 17%. Teď naopak tvrdíte, že původní vlastník zaplatí více. Co si má tazatelka vybrat?. Nový vlastník by ve ámi uváděné situaci naopak nezaplatil nic. To je ovšem chyba minus nekonečno. O tom snad ale původně řeč nebyla.

    Mám pocit, že hledáme problém, tam, kde není. Posun odečtu pro vyhodnocení jednotky má zanedbatelný vliv. Předpokládám, že na toto se tazatelka ptala. Vyhodnocení při změně vlastníků je jiná záležitost. Pokud se bude jednat o tento problém, třeba se na řešení shodneme. Zde je samozřejmě nutné vyhodnotit poměr spotřeb v obou částech roku.

    Jirka

    Jirka

    Vložil Deleted2 (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 16:48

    „Zde je samozřejmě nutné vyhodnotit poměr spotřeb v obou částech roku.“

    Pro laka:

    Poměr spotřeb v obou částech roku plyne z Vámi zmíněného předpisu (pro teplo na vytápění), příp. lze předpokládat rovnoměrnou spotřebu (přo teplo na ohřev teplé vody).

    Tuto odpověď jste si výše vyžádal.

    Vložil Domovník (bez ověření), 7. Prosinec 2011 - 20:50

    Právně rovnoměrná potřeba tepla na ohřev teplé vody asi projde.

    Fakticky bude rovněž záviset na ročním období, ale méně výrazně než spotřeba tepla na vytápění.

    Podrobnější propočet poskytnu, bude-li zájem.

    Vložil lake, 3. Prosinec 2011 - 13:20

    Pane Kruppe,
    tazatel(ka) se ptal(a) pouze na to co je "koncem zúčtovacího období". Nic více z jeho (její) otázky nevyčtete. Rozumí se samo sebou, že při změně konečného spotřebitele v průběhu zúčtovacího období musíte vždy na tento problém nevyhnutelně narazit.

    Asi Vám není jasné, že při posunu odečtu na začátek prosince (namísto obvyklého období kolem Silvestra) dostanete odečty indikátorů zatížené chybou -17%. Vyplývá to z tabulky klimatické náročnosti jednotlivých měsíců roku. Jde samozřejmě o statistickou hodnotu. U vody půjde o 1/12, tedy cca 8% rozdílu.

    S tím je SAMOZŘEJMĚ spojeno i to, že bývalý vlastník jednotky nedostane za ukončovanou část zúčtovacího období správné vyčíslení nákladů a zaplatí tedy vždy více. Nerozumím čemu na tom nerozumíte. Obě skutečnosti jsou přece o jednom a tomtéž, není zde žádný rozpor.

    Vy jste se prostě upnul na ten specifický případ, kdy
    (a) nedochází nikdy ke změně vlastnictví jednotek, a zároveň
    (b) od počátku se odečítá na počátku prosince, a zároveň
    (c) nedochází ke změně ceny meziročně, a zároveň
    (d) ve spotřebě vlastníků jednotek nejsou žádné výkyvy.

    Je tedy jasné, že velmi "specifický" je Váš pohled, nikoliv můj.

    lake

    Vložil Krupp, 3. Prosinec 2011 - 13:40

    Ať hledám, jak hledám, v dotazu o změně vlastníka nic nenacházím. Na tu jste se upnul Vy, jakoby k nim docházelo několikrát ročně v každé jednotce. Na silvestra nikdo odečty neudělá, mezi svátky těžko. Navíc IRTIN má paměť a je jedno, kdy se odečte. Tedy po skončení roku a u vodoměrů se dá, v případě mimořádné potřeby, kterou je třeba změna vlastníka, se slušnou přesností stav počítadla za nějakých 10–14 dnů dopočíst. Znovu opakuji nehledejme problém tam, kde není. O což se obávám, usiluje tazatelka. Jirka

    Vložil J.K. (bez ověření), 3. Prosinec 2011 - 16:22

    Pane Jirko snad jste už pochopil, že přesvědčit pana Laka, že se mýlí je na tomto portále nemožná věc. Spousta SVJ a BD dělá odečty od začátku do konce prosince a nikde jsem neslyšel, že by to někdo napadl u soudu. Pojem obvyklé období kolem Silvestra je pěkný. Ještě chybí sankce při neumožnění odečtu(chudáci lidi žádný Silvestr na horách?).

    Vložil Deleted2 (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 16:52

    „Pojem obvyklé období kolem Silvestra je pěkný.“

    Pojem obvyklé období kolem Silvestra není pěkný, neboť je nic neříkající. Období kolem Silvestra je totiž celoročně.

    K věci: Lze odečítat k libovolnému datu, klidně 1. června (nebo 17. března), a to nikoli proto, že tato data nesporně jsou kolem Silvestra.

    Vložil Deleted2 (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 16:54

    Doporučení pro laka:

    Informujte se u dodavatele tepla. Odečítají k jimi zvolenému datu, které navíc nemusí být každoročně totéž.

    Nemají problém vystavit vyúčtování při změně odběratele.

    Vložil J.K. (bez ověření), 3. Prosinec 2011 - 10:19

    Vážený pane Lake nastudujte si prosím vyhlášku 372/2001 Sb. jak se rozúčtuje základní složka nákladů na tepelnou energii na vytápění. Potom už asi nebudete psát, že dotyčný nový nabyvatel ve vašem případě bude čerpat teplo v prosinci zdarma.

    Vložil sigi (bez ověření), 2. Prosinec 2011 - 23:47

    přesně tak. pokud se poměry v domě výrazně nemění, je úplně jedno, kolik má kdo naměřeno. náměry domácností s časem narůstají, ale u všech stejně. rozhodující je, že platba se odvíjí od celkových nákladů na zúčtovací období, a ty jsou dány vyúčtování dodavatele. vyúčtování je v podstatě vždy poměrové a cena za jednotku energie či vody není pevná, je vždy daná počtem naměřených jednotek

    k chybě dojde pouze v případě, že by byly velké časové odstupy měření mezi jednotlivými měřidly stejného média. kdyby panu Vomáčkovi odečetli studenou vodu prvního prosince a Konopáskovi například na konci ledna následujícího roku. tam už by byl dokonce i rozdíl v ceně za jednotku od dodavatele, neboť právě v tomto období se ceny často „upravují“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".