Způsob vypořádání dlouhodobé zálohy na náklady se správou domu a pozemku

Vložil dolomit, 17. Září 2013 - 16:07 ::

Dobrý den, chci se zeptat, zda může správcovská firma, která pro naše SVJ vede účetnictví rozhodnout o tom, že zůstatek záloh tvořených na náklady se správou domu a pozemku bude v případě prodeje bytu převeden na vlastníka, kterému je byt prodáván a to bez souhlasu vlastníka bytové jednotky, který zálohami přispíval. Dohodou mezi prodávajícím a kupujícím má být údajně ošetřeno, že při prodeji kupující zůstatek nevyčerpaných záloh zaplatí v rámci kupní ceny nebo si mezi sebou tento zůstatek vyrovnají jinak.

Jde mi o to, že se mi moc nezdá, aby v podstatě z účetního hlediska existující závazek SVJ vůči mě – stávajícímu vlastníkovi tento správce odmítl vyrovnat s tím, že si způsob řešení zůstatku mám vyřešit s kupujícím.

děkuji mnohokrát za rady

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Září 2013 - 19:12

    Tvrzení, že Vaše pohledávka za SVJ má nožičky a „přeleze“ sama od sebe na jinou osobu – to je absurdní nesmysl. Samozřejmě platí, že dlužník nikdy nerozhoduje o tom, komu dluží.

    Dohoda o převzetí dluhu by musela existovat buď mezi věřitelem a osobou, která přebírá závazek dlužníka na sebe (cese), nebo by mohlo dojít k dohodě pouze mezi původním a novým dlužníkem (privativní intercese).

    Jestliže jste hradil zálohy, pak podle § 727 ObčZ je příkazník po provedení příkazu povinen předložit příkazci vyúčtování. Rozumí se samo sebou, že případné přeplatky či nedoplatky plynoucí z vyúčtování je třeba vypořádat. Otázkou je, zda byl nějaký konkrétní příkaz proveden, zda Vaše zálohy byly již použity na účel, ke kterému jste je hradil, a zda Vám takto vznikl nárok na vyúčtování a vypořádání případného přeplatku.

    Pouhý převod vlastnického práva k jednotce na jinou osobu nezakládá právo na vypořádání dlouhodobých záloh, které dosud nebyly použity na daný účel.

    lake

    Vložil dolomit, 17. Září 2013 - 19:24

    Pane Lake moc dekuji. Bohuzel spravcovska firma nazyva dlohodobe zalohy na spravu domu hrazene dle NOZ zalohami do dlouhodobeho fondu oprav. Ucel cerpani neni stanoven, zalohy prevysuji dlohodobe cerpani, takze vlastne dochazi k neustalemu narustu prostredku na uctu svj (oproti tomu rust zavazku svj vuci vlastnikum jednotek). Ve stavovach naseho svj neni uvedeno nic o tom jakym zpusobem ma byt resena nevycerpana cast zaloh vlastnika pri prodeji bytu. Spravce tvrdi, ze nevycerpana cast povinne hrazenych zaloh na spravu domu se pri prodeji bytu puvodnimu vlasttnikovi nevraci a prechazi na noveho vlastnika bytu, pricemz vlastnici bytu si prislusnou castku vyporadaji mezi sebou.

    Vložil lake, 17. Září 2013 - 20:03

    Podle vašeho popisu je věc jasná: hradil jste dobrovolně stanovenou částku na účel, který nebyl nikdy stanoven. Dobrovolným placením jste dal předem konkludentní souhlas s výší částky i se způsobem jejího budoucího použití. Nejste tedy schopen prokázat, že by Vám něco ze zaplacených záloh mělo být vráceno, ani nelze dost dobře určit okamžik kdy by tyto zálohy měly být vyúčtovány a vypořádány.

    Máte pouze jedinou jistotu: zanikne-li dům, nebo dojde k zániku SVJ, budete mít zcela jistě nárok na vypořádání zůstatku Vašich nespotřebovaných záloh. Určitě na ně nemá a nebude mít nikdy nárok nový vlastník bytu. Tvrzení správce je protiprávní blábol.

    lake

    Vložil dolomit, 17. Září 2013 - 20:28

    Takto hradi zalohy vsichni vlastnici jednotek uz od pocatku protoze to takto nastavil spravce – zalohy do fondu oprav = dlouhodob. zalohy na spravu, pricemz zadne predem stanovene ucely nebyly stanoveny. protoze svj resp. vybor svj v podstate zadnou spravu domu neprovadi (= kasle na opravy ve spol. castech),tak se zalohy temer necerpaji.

    Muzu udelat neco, aby ma cast zaloh od ted nebyla povazovana za nevratnou a mohl se aspon vyuctovani casti budoucich zaloh domoct? oporavdu nechci prijit o nemalo penez.

    Vložil lake, 17. Září 2013 - 22:06

    Pane Dolomite,
    nikdo netvrdí, že Vaše část záloh je považována za nevratnou. Zálohy jsou vždy vratné, jinak by nešlo o zálohy. Váš problém je jinde: nevíte na co jste platil, takže nemůžete rozpoznat okamžik, kdy by vám nevyčerpaný přeplatek měl být vrácen. Ani nevíte, jak se pozná nevyčerpaný přeplatek, protože jste nikdy nehradil na konkrétní účel plánovaný na konkrétní rok. Možná jste hradil na opravu oken, která je plánována správcem na dobu za 25 let, nebo na novou střechu, která se bude (podle názoru správce) pořizovat po 40 letech. Vaše zálohy jsou samozřejmě vratné, pokud se ty částky nevyčerpají ani po 25 letech, 40 letech nebo 120 letech.

    Píšete, že nechcete přijít o nemálo peněz. Obávám se, že jste o ty peníze přišel v okamžiku, kdy jste začal platit bez důvodu a bez schváleného plánu údržby, oprav a financí SVJ na 30 let dopředu. Dal jste tím přece předem souhlas k jakémukoliv hospodaření s těmi částkami. Opak byste musel u soudu tvrdit a také prokazovat.

    Máte šanci, pokud přesvědčíte ostatní, abyste si odhlasovali vrácení alespoň části složených záloh. Vaše alikvotní část se samozřejmě vyplatí Vám jako plátci záloh a věřiteli. Nikoliv novému vlastníkovi vašeho bytu.

    lake

    Vložil dolomit, 19. Září 2013 - 8:37

    Děkuji. Ano, tak jak to píšete je to pro mě špatné. Abych to trochu osvětlil. Správce nedefinoval předem na co se dlouhodobé zálohy na správu hradí a obávám se, že toho není schopen ani teď (potažmo SVJ). Žádný dlouhodobý plán oprav neexistuje.

    Mám zato, že v praxi jsou prostředky z dlouhodobých záloh používány operativně dle potřeby (např. náhlé opravy, výměny atd.). Jedná se tedy o jakýsi balík (tak to vnímá správce), ze kterého se hradí aktuálně nutně vynaložitelné náklady.

    Obávám se, že přesvědčit ostatní vlastníky byt. jednotek o vrácení dlouhodob. záloh je nemožné. Tito ani neví – resp. o tom nepřemýšlí, že zálohy hradí na nejasný účel. Prostě platí každý měsíc do fondu oprav a jsou s tím v pohodě. Každý pokus o vysvětlení jim z mé strany, že vlastně žádný fond oprav není by zůstal nepochopen.

    Vložil Abik (bez ověření), 5. Květen 2017 - 18:17

    Určitě se ve vašem případě jedná o platbu do Fondu oprav se zálohovovým charakterem? Nikdy jsem neslyšel o situaci, kdy se platí do FO zálohově. Vždy je to příspěvkově. Při prodeji bytu si pak necháte Váš podíl ve fondu zaplatit nad rámec ceny bytu.

    Vložil Mroz (bez ověření), 17. Září 2013 - 17:01

    správce podobné věci obvykle nerozhoduje sám, ale řídí se pokyny SVJ, respektive výboru, takže jako první krok bych nastudoval stanovy, nebo usnesení SVJ které se toho týká..

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".