zpráva o hospodaření
Dobrý den, náš výbor naposled svolal shromáždění před třemi lety, od té doby jsme ani nedostali zprávu o hospodaření. Díval jsem se do Zákona a Stanov, ale nenašel jsem žádné termíny. Je možné, aby výbor předkládal vyúčtování, kdy se mu zachce? Totéž svolávání shromáždění! Děkuji za odpověď. Richard
Taky by mě zajímalo, jestli musí výbor svolávat shromáždění každý rok a předkládat vyúčtování! Musí?
Povinnost svolat shromáždění tu je, ale sankce za nesvolání není. My děláme shromáždění jen když je třeba něco schválit. Je totiž rozdíl svolat 10 vlastníků nebo 60, když jich třetina nebydlí v místě. Uskutečnit jedno shromáždění nás stojí cca 5000 Kč jen na nájmu sálu, ozvučení, kopírování předkládaných materiálů a poštovném. Roční účetní uzávěrku a podobné informace si může každý přečíst na požádání , nebo si nechat za úhradu pro sebe nakopírovat.
Není to dobrý nápad, vůbec ne!
I když svolat Shromáždění je obvykle celkem problematické (máme těch bytů dokonce 175), tak prostě fakt, že minimálně jednou za rok si výbor musí stoupnout před ty lidi přímo a naživo, je nedocenitelný. Pomáhá to rozvíjet důvěru, dá se reálně diskutovat a podobně.
Tohle žádná elektronická komunikace nezařídí. Samozřejmě veškeré podklady dáváme elektronicky k dispozici, průběžně lidi informujeme, co se děje přes nástěnky i emaily a tak dále. Ale osobní kontakt je osobní kontakt.
Mám velkou pochybnost, že lze „reálně diskutovat“ při 175 jednotkách. I kdyby přišlo jen cca 60 – 80 lidí a ostatní byli přítomni na základě plných mocí, tak to musí být dost nepřehledné. Počítám, že v takovém množství bude jeden až dva exhibicionisté, kteří budou blábolit bez znalostí věci.
Nejsem proti poskytování maxima informací pro členy. To ale děláme průběžně se snahou je na shromáždění nezahltit informacemi, které by byly jako „modré z nebe“ a nutně by vyvolaly dotazy.
Nesvolávat shromáždění jednou ročně je protiprávní a pokud to někdo propaguje tak je hlupák nebo provokatér. Někdo mu na to skočí, jako petruška, a může být zaděláno na problém.
No máte pravdu, že těch lidí skutečně tolik nechodí. Účast kolem 60%, z toho třetina na plné moci, takže reálně právě těch 60–70 lidí.
Obecně nejužitečnější pro ten osobní kontakt je obvykle na začátku zpráva o činnosti a dotazy k ní a pak na konci volná diskuze. Zbytek bodů se snažíme mít dostatečně precizně připravený, aby se diskuze příliš nerozbíhala :)
Stejně tak asi znáte z praxe, že většina lidí se stejně na nic nezeptá. Ale i na ně dobře působí, když se ostatní ptají a výbor se neschovává a odpovídá. Takže bez ohledu na zákonné důvody i jen kvůli tomuhle by se Shromáždění vyplatilo. Bez důvěry se výboru funguje těžko.
Poslední komentáře