Zodpovědnost člena výboru SVJ ( ručení vlastním majetkem )
Jakou zodpovědnost za případnou škodu na majetku SVJ nese člen výboru SVJ, který jakožto jediný ve výboru je vlastníkem BJ ( a tudíž členem společenství VJ ) v domě ( předseda a místopředseda nejsou vlastníky BJ, pouze obývají BJ ve vlastnictví svých blízkých )? Dům volá po rekonstrukci a s tím spojeným velkým objemem prací na zakázku, příp. i úvěru. Za SVJ jedná dle Stanov a OR předseda sám nebo dva členové výboru. Lze ze strany dodavatele služeb požadovat na smlouvách podpisy všech tří členů výboru?
Pokud se týká úvěru (r. 2016), u nás smlouvu podepisovali všichni členové výboru, dokládali jsme výpis z TR, stejně tak to bylo i u žádosti o dotaci. Smlouvu s dodavatelem, pokud je to ve stanovách, u nás podepisují 2 (předseda a místopředseda), faktury taky 2, když není předseda, tak zbývající 2 členové výboru. Dodavatel prací, i v našem případě to tak bylo, předložil smlouvu, kde byli uvedeni všichni členové výboru podle rejstříku. Dodavatelskou smlouvu je nutno důkladně prostudovat, popř. využít i služeb právníka.Taky jsme měli ve výboru nevlastníka, ale odpovědnost za škodu mají všichni členové výboru nebo se prokáže vina jen některého z členů.
jak to máte uvedeno ve stanovách a v OR. Dodavatel by neměl chtít o nic více podpisů,než je z hlediska práva potřeba.
Evo,
odpovědnost podle § 159 NOZ není závislá na tom, kdo kde bydlí. Zodpovědnost mají všichni volení funkcionáři.
Dodavatel si může žádat co chce. Pokud je to nějaký magor, tak klidně může chtít podpisy všech členů SVJ a ještě notářsky ověřené. Pokud se dodavatel chová nestandardně při projednávání smlouvy, tak se asi bude chovat nestandardně při vlastním plnění smlouvy. Mělo by mu stačit to, co je napsáno ve veřejném rejstříku (SVJ se do OR nezapisují).
Pokud dům volá po rekonstrukci a výbor nekoná, tak si zvolte jiný výbor.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře