Zmocňování
Jak se prokazuje zmocnění spoluvlastníků a manželů? Nějakou listinou? A pokud ji spoluvlastník (jeden z manželů) nepřinese na shromáždění, nemůže hlasovat? Může to být na každém shromáždění jinak? Jednou je zmocněn manžel, jindy manželka… Nejde to tedy řešit klasickou plnou mocí?
A nastává tedy problém v případě, že v původních stanovách (ještě nemáme nové dle NOZ) nemáme schválenu možnost zastoupení a hlasování na plnou moc? Znamená to tedy, že de facto je potom hlasování manželů-sjm nemožné?
Ještě dodatek… logika mi říká, že když pro hlasování na shromáždění se musí manželé navzájem zmocnit, pak tedy nemůže ani jeden z manželů dát plnou moc jinému vlastníkovi – musel by k tomu být zmocněn druhým z manželů, anebo by plnou moc museli podepsat oba manželé… co si o tom myslíte?
Když jen jeden z manželů dá plnou moc někomu jinému, tak k čemu to je? Ten člověk pořád neprokazuje, že zastupuje celou jednotku. Takže plnou moc musí podepsat všichni spoluvlastníci, tj. oba manželé. Zde se doporučuje to dělat na každé Shromáždění zvlášť, nedávat generální plnou moc.
Zmocnění mezi manželi navzájem může být pro pohodlí všech stran asi klidně trvalé, až do odvolání. A nemusíte to v dalších letech řešit.
Napadá mne také, jak je toto ošetřeno v rámci korespondenčního hlasování – na hlasovací listině tedy musejí být podpisy obou manželů, anebo ten jeden musí přece být rovněž zmocněn…jak? Obecným dokumentem nebo přímo k onomu hlasování…?
Jako manželé jsme vlastníci jednotky a odmítáme napsat zmocnění. Nemáme k tomu žádný důvod, jednoduše to neuděláme. Domníváme se, že máme oba právo podílet se na správě své jednotky.
nejedná se o právo na správu jednotky, ale jak vlastník jednotky vystupuje vůči SVJ – pokud nepřijdete oba, pak jeden nemůže hlasovat, když nemá plnou moc.
§ 1185 Spoluvlastnictví jednotky
(1) Vlastník jednotky může své právo k jednotce rozdělit na podíly,
ledaže to bylo vyloučeno.
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude
vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí
i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude
vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí
i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném
jmění.
Zmocní jeden druhého, či třetí osobu??
podle našeho právníka oba zmocní jednoho z nich – tedy cca "my vlastníci jednotky v SJM zmocňujeme … " a stejně bych to viděl i u korespondenčního hlasování – hlasování jednotk v SJM musí mít dva podpisy aby bylo platné.
To všechno víme. Problém pane je v tom, že jsme na schůzi byli oba a bylo nám znemožněno hlasování, že prý jsme se nepověřili navzájem, ačkoliv jsme veřejně prohlásili, že se domluvíme a hlasovat bude jenom jeden. Oni nám nedovolili hlasovat. K tomu 3 ptáci z výboru nejsou kompetentní, aby nám znemožnili hlasování. Nejsou ani majitelé nás dvou ani majitelé společenství. A nejsou ani vykladači zákona. Takže žádné zmocnění od nás nedostanou, svá práva budeme vykonávat oba dva společně. Ať si to zmocnění vymáhají soudní cestou. Soud to snad uvede na pravou míru.
Ani se nedivim,ze mate takovy problem. Cesky Kocourkov je gordicky uzel, ktery asi musi rozseknout az v Bruselu. Osobne ziji hodne let v zahranici a po zmene predsedy SVJ mam nocni mury. Ten pozustatek totatlitniho rezimu mne odmita informovat na me zahranicni adrese a meho zmocnence z posledni schuze dokonce SVJ vyhodil! Ten samy pan mi nauctoval uz v roce 2012 revizi plynoveho spotrebice, ktery tam uz 4 roky neni a stejne tak k me tizi dal naklady na spolecene osvetleni podle osob trvale prihlasenych a ne trvale bydlicich. Zkratka Kocourkov… co nezvladne ceske soudni pravo, je nutne hold vymahat v Bruselu… bohuzel.
pevn, máte pravdu, že členové výboru nejsou vykladači zákona. Ale členové výboru zřejmě umí číst a tak si přečetli „To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“ NOZ je podle § 4 pro osoby s rozumem průměrného člověka. Tím rozumem ale není nadán každý.
Takhle to dopadá, když se sejdou extremisti na obou stranách.
De jure je výbor v právu, podle zákona musí byt stanoven zmocněnec, jeden. Žádné „vykonávat oba společně“ neexistuje.
Na druhou stranu je to ovšem taky blbost na tom rigidně trvat, když jsou přítomní oba. Tk se zmocní ústně na místě, písemná forma není potřeba – „my se mezi sebou dohodneme a hlasovat bude manžel(ka)“.
Takže celá situace je krásně řešitelná k oboustranné spokojenosti.
Hezky jste se projevil, výbor nemá právo komukoliv znemožnit hlasování.To slovíčko vás charakterizuje správně.
S některými jedinci nemá smysl diskutovat, protože už mají předem svoji pravdu a argumenty ignorují. Například s Vámi.
Výbor je samozřejmě v právu, ale musí často jednat s dementními jedinci. Výbor má zodpovědnost, což ti dementi nechápou. Když někdo zpochybní hlasování shromáždění, protože bylo proti právu, tak ti dementi budou první, co budou kvičet, že „ti ptáci z výboru to zkazili, ať platí soudní výlohy“. Tož tak.
Poslední komentáře