Změna výše záloh

Vložil Předseda SVJ, 3. Září 2014 - 15:03 ::

Dobrý den, vlastník má nedoplatek, protože má nízko nastavené zálohy na studenou vodu (z doby, kdy byt obýval občas sám – nyní má nájemníky s větší spotřebou). Máme vodoměry. Ve stanovách máme uvedeno, že zálohy (způsob a výši) schvaluje shromáždění. Znamená to, že i v případě, že výše zálohy není adekvátní stávající spotřebě, je třeba, aby se SVJ sešlo kvůli takovému vlastníkovi a odsouhlasilo mu rozumnější výši záloh? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonPa (bez ověření), 3. Září 2014 - 15:45

    Dobrý den předsedo,

    ve stanovách máme stejné ustanovení. Stejný problém, ale u více vlastníků, jsme řešili takto:

    • o navýšení (ale i snížení) záloh na služby se výbor dohodl s konkrétními vlastníky
    • jednoho vlastníka jsme nedostihli – na nadcházejícím shromáždění jsme nechali odsouhlasit jeho navýšené zálohy (ještě navýšené z důvodu menšího počtu plateb do vyúčtování)a nový rozpis jsme mu zaslali
    • zároveň shromáždění odsouhlasilo přenesení pravomoci o stanovení výše záloh na služby ze shromáždění na výbor. Úpravu výše záloh vždy s vlastníkem konzultujeme (pokud se podaří).

    Pavla

    Vložil vodoměry (bez ověření), 4. Září 2014 - 5:57

    Dobrý den,

    a nebude s přenesením pravomocí problém s §1208 písm. e) NOZ?

    Do působnosti shromáždění patří schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky,

    Vložil lake, 4. Září 2014 - 7:25

    Vámi citovaná část § 1208 NOZ je jen ukázkou nedomyšlenosti NOZ v části o bytovém spoluvlastnictví. Profesor Eliáš je zkrátka odtržen od reálného života. Jak už jsem poznamenal: svěřovat do rukou shromáždění rozhodování o zálohách na služby – to musel vymyslet úplný neprakta, který neví nic o reálném světě.

    V normálním životě se nestane, aby dodavatel tepla, elektřiny, plynu či vody se s odběratelem (SVJ) nějak dohadoval o výši záloh!!! Dodavatelé prostě při vyúčtování pošlou předpis záloh na příští období: a plať, bez diskusí. Nedomlouvají se o tom s odběratelem, nenechávají to schvalovat někde „nahoře“. SVJ musí ty předepsané zálohy rozdělit na jednotlivé vlastníky. Proč by k tomu mělo pokaždé svolávat shromáždění? Co by k tomu vlastníci jednotek na shromáždění vydumali?

    Naštěstí pro služby platí zákon č. 67/2013 Sb., který řeší zálohy na služby ve svém ustanovení § 4. A řeší to jinak než NOZ v § 1208. V právu platí, že lex specialis má přednost před lex generalis. Takže se použije § 4 zákona č. 67/2013 Sb.

    Podle zákona č.67/2013 Sb. je na prvním místě dohoda mezi poskytovatelem služby a příjemcem. Není-li dohoda, rozhodne shromáždění (v SVJ(2012) podle § 1208). Nerozhodne-li shromáždění, dostane odběratel služby natvrdo předepsány „měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.“

    To platí není-li ve stanovách SVJ uvedeno něco odlišného. Je-li ve stanovách cosi nerozumného o zálohách, je nejvyšší čas uvažovat o změně stanov.

    lake

    Vložil lake, 3. Září 2014 - 15:58

    Máte ve stanovách nesmyslnou a nefunkční úpravu stanovení záloh. To muselo přece být jasné každému myslícímu člověku od samého počátku.

    Výše záloh se přece odvíjí od celkové platby za předchozí období, případně s přihlédnutím k ohlášeným změnám v počtu osob. Na tom přece nemá shromáždění co odhlasovávat! Je nesmyslné, aby SVJ muselo nechat hlasovat o každém zvýšení či snížení. Je nesmyslné, aby si vlastník nemohl nechat snížit zálohy na vodu a TUV, jakmile poklesl počet osob v bytě.

    Nicméně máte stanovy takové, jaké jste si schválili. Takže postupujte podle nich.

    lake

    Vložil Předseda SVJ, 3. Září 2014 - 17:05

    Lake a Pavlo, děkuji. Co se týče vlastníka, domluva s ním není. Ve stanovách máme nicméně klauzuli „…pokud toto nebylo svěřeno výboru“, takže si na příští schůzi odhlasujeme, aby to bylo svěřeno výboru. Děkuji za rady oběma.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".