Změna stanov - volba výboru
Dobrý den, ve stanovách máme, že za SVJ jedná pověřený vlastník. Lze odhlasováním na shromáždění toto změnit a zvolit např. výbor o 3 členech ? Toto pak zanést do OR ?
Děkuji za odpověď.
Nechutová
my máme ve stanovách jen výbor (3 lidi) a nejse schopni se na nich shodnout, resp. to nechce nikdo dělat, vím že ve vzorových stsnová je institut pověřený vlastník, ale pokud jsme si ho ve stanovách neschválili, je možné jej nějak zvolit, aniž by se museli měnit stanovy ?
Přímo se nabízí otázka, proč máte tak hloupě formulované stanovy. Soudím, že jsou v rozporu s §9 odst. 7 písm. b ZoVB. Změňte stanovy, pak zvolte výbor.
lake
Je to opravdu hloupost mít toto ve stanovách. Teď jde o to, se sejít v dostatečném počtu a v dostatečném počtu odhlasovat změnu.
Pane Petře, vy znáte společenství paní Nechutové? Jen potom můžete jejich stanovy označit za „hloupost“. Je dost dobře možné, že dobře odpovídají potřebám menšího společenství.
Vycházel jsem z toho, že má p.Nechutová problémy kvůli kterým přeci dotaz klade. Na ten jí nejlépe odpoví její stanovy, které jsou nám ale utajeny. Stačí když si je přečte (kolik hlasů o čem hlasuje), a uváží zda to je v nám neznámém SVJ reálné. Pokud jde o malé SVJ, kde se nenajdou 3 lidé do výboru, tak je správce jediné řešení a musí ho hledat (možná mimo okruh společenství, ale to jsme zase u znalosti stanovy).
Na nepřesné, neúplné dotazy se špatně reaguje, viz nedávný dotaz „zda může SVJ nutit spoluvlastníky k převodu bytu do osobního vlastnictví“. Sotvakdo pochopil (později označeno za rébus), jak to tazatel s těmi spoluvlastníky vlastně myslel a rozvinula se debata že v našem právní řádu ani osobní vlastnictví neexistuje. Na dotaz vlastně tazatel odpověď nedostal.
Paní Nechutová nechť vám stanovy zašle, potom jí odpovíte naprosto přesně.
Nemusí jít o hloupě formulované stanovy, ale o praktické řešení pro malý počet majitelů a dle mého nejsou v rozporu s §9 odst.7, když zde je volba pověřeného vlastníka přímo zmíněna.
Znovu: stanovy jsou nejen hloupě formulované, ale jsou v rozporu se zákonem.
Podle §9 odst. 7 písm. b) ZoVB orgány společenství jsou výbor společenství nebo ten vlastník jednotek, kterého v případě, že není zvolen výbor, shromáždění pověří výkonem funkce výboru.
Z uvedeného vyplývá, že k ustanovení pověřeného vlastníka může dojít teprve tehdy, jestliže shromáždění nezvolilo výbor. Právo volit výbor, garantované zákonem, nelze vlastníkům jednotek odejmout stanovami SVJ. Členové společenství, kteří svým hlasováním vytvářejí vůli SVJ-právnické osoby, mohou v souladu se zněním ZoVB kdykoliv přikročit k volbě svého výboru. V případě úspěšné volby se statutárním orgánem podle zákona stane výbor a k volbě pověřeného vlastníka vůbec nemůže dojít.
Z uvedeného důvodu ta část stanov, ve které se jednání jménem SVJ svěřuje pouze pověřenému vlastníkovi, je v rozporu se zákonem o vlastnictví bytů a je tudíž neplatná. Společenství z úvodního dotazu tedy může přikročit k volbě výboru bez toho, že by předem muselo upravit své stanovy. Změnu stanov jsem radil proto, že nemá smysl ponechávat v nich věci zjevně nerozumné a protizákonné.
lake
Zákon označuje jednočlenný statutární orgán jako „pověřený vlastník“ (návrh: pověřenec), vícečlenný statutární orgán pak jako „výbor“, přičemž zákon zakazuje dvoučlenný statutární orgán.
Pro lake: Jsou SVJ s menším počtem členů, třeba i pod 100.
Skoukls Josef
Poslední komentáře