Změna původního SVJ na korporaci

Vložil Jaryn z Moravy (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 6:37 ::

Za jakých podmínek lze provést změnu SVJ, které vzniklo prohlášením původního vlastníka v roce 2003, na korporaci. Stačí jen vklad stanov notářským zápisem do sbírky listin a jaký má tento zákrok zásah do práv vlastníků.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pepík z Moravy (bez ověření), 6. Duben 2016 - 23:18

    Vážený pane Jaryne z Moravy, rád bych se Vás zeptal na bližší informace ohledně pokusů převodu SVJ na Korporaci u Vás v domě. Jsem z Brna a u nás v domě pravděpodobně čelíme něčemu podobnému. Rád bych se Vás zeptal jestli náhodou nejste z Brna a případně o který dům se jednalo, zbytek informací kdo za tím stál se dá dohledat.

    Vložil souhlas s panem Pavlem (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 21:27

    http://www.portalsvj.cz/…je-korporace

    Vložil Pavel, 8. Duben 2014 – 12:07

    Občas se tu vyskytne názor, že SVJ není korporace.

    Podle mého názoru je SVJ korporace podle § 210/1 NOZ.

    SVJ ale není obchodní korporací podle § 1/1 ZOK.

    Souhlasím s tímto názorem pana Pavla.

    Vložil lake, 23. Červenec 2015 - 3:06

    Jaryne, ptáte se: „Za jakých podmínek lze provést změnu SVJ, které vzniklo prohlášením původního vlastníka v roce 2003, na korporaci.“

    Váš dotaz je zmatečný, a to hned ze dvou důvodů.

    Za prvé: Není možné změnit právnickou osobu SVJ na korporaci už proto, že neexistuje právní forma „korporace“. Požadavek je tedy nesrozumitelný a neurčitý. Pojem „korporace“ v NOZ je pouze obecný název, pod kterým je příkladmo uvedena jediná právní forma: spolek. Z důvodové zprávy k NOZ se podává, že pod korporace je možno zařadit také další zde neuvedené právní formy, například SVJ či družstvo (i když to je upraveno jiným zákonem).

    Za druhé: Není možné změnit právní formu SVJ zejména proto, že zákon to nepřipouští. Podle § 174 odst. 2 NOZ platí, že „[p]rávnická osoba může změnit právní formu, jen stanoví-li to zákon“. Pro SVJ ovšem zákon takovou možnost nestanoví. Šlo by tedy o protiprávní pokus, odsouzený předem k nezdaru.
    ------------------------------------------------------------------

    Důvodová zpráva k ustanovení § 1200 NOZ k tomu praví:

    „Společenství vlastníků jednotek je ve své podstatě species spolku, popř. svépomocného družstva. Obdobně jako u spolků a družstev v současné i nově navrhované zákonné úpravě se navrhuje stanovit, že se k založení společenství vlastníků vyžaduje přijetí stanov a stanoví se jejich povinné náležitosti.“

    lake

    Vložil Jaryn z Moravy (bez ověření), 23. Červenec 2015 - 7:46

    Děkujeme za podporu našeho názoru uplatňovanému na předmětném shromáždění, kde jsme upozornili, co se nám vlastně předkládá ke schválení, že tyto stanovy jsou zmatečné a spousta ustanovení nepřijatelných. Otázka byla položena takto důvodně, neboť podle našeho názoru vystihuje podstatu problému, že někdo záměrně má zájem do stanov vnášet zmatek. Náš „vykuk“ předseda totiž zvolil všemi nedoporučovaný postup a zaangažoval do procesu úpravy stanov podle platného OZ notářku (tu jsme nepotřebovali)a rozhodl se novými stanovami založit SVJ k obrazu svému. Jak to mohlo dopadnout:např. v čl. 1a) věta první stanov: společenství vlastníků jednotek je korporací a vzhledem k tomu,že schvalování probíhalo tak, že s těmi, kdo měli v této oblasti nějaké znalosti nikdo nekomunikoval a dokonce notářka na výhradu, že SVJ vzniklo prohlášením původního vlastníka se dovolávala, že je vázána názorem krajského soudu, je pravděpodobné, že tato věta ve stanovách zůstává. Jelikož oponenti zastávali stejný názor, že to není možné, je vůbec otázkou, co tento předložený a následně schválený (1 vlastník proti) paskvil, který podle přiznání předsedy nemá být změna stanov, ale stanovy nové, způsobí v praxi.

    Vložil Jaryn z Moravy (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 10:56

    Je skutečně možné, aby určitá skupina vlastníků přehlasováním na schromáždění za účasti notářky, založila korporaci pod záminkou nutnosti úpravy stanov k 31.12.2015 (původní název obsahoval „společenství vlastníků“)a bez souhlasu všech vlastníků vložila tak do ní jejich podíly na společných částech domu? O tom, že schválením návrhu stanov se mimo jiné z původního SVJ stává korporace, se přes upozornění jednoho vlastníka nikdo nedověděl-nebylo vůbec projednáváno, rep.vlastníci hlasovali o nějakém konečném návrhu stanov, který však neměli k dispozici. Skutečný obsah bude znám až po úpravě notářkou (zadáno předsedou)a vložením do rejstříku.

    Vložil jss (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 7:23

    dokud vlastníci nevymění své jednotky za podíl na domě, tak SVJ nezanikne. v korporaci budou vlastníci vlastníct podíly na domě, nikoliv jednotky (byty)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".