Zmena prohlaseni vlastnika-prodej sklepu mezi dvema vlastniky bytu v domě
Dobrý den, je podle platneho zakona nutnost souhlasu 100% vlastníků jednotek SVJ při prodeji sklepa jedne bytové jednotky jednotce druhé v domě?(Jeden byt zustane pak bez sklepa a druhý bude mít sklepů více). Odpověď konkretní pripad jsem nikde nenasel, byla mi ale vyslovena domněnka, ze je potřeba souhlas vsech.Logicke mi pripada, ze je to zalezitost pouze tech dvou stran nebo max. nejaké poměrné části vlastníků jednotek v domě. Připadá mi nesmyslne, ze kdyz se prodej tyka jen 2 bytů a zasáhne změnou podílu na společných prostorech a pozemcích pouze tyto 2 jednotky a ostatních se to nedotkne, aby museli souhlasit všichni. Vnímam rozdíl mezi tím, když někdo chce koupit část společných prostor a tímto případem.Je zřejmé ze v obou případech se musí změnit prohlášení původního vlastníka na KÚ ale v druhém případě se nezasahuje do společných prostor stavebně, pouze matematicky a to přepočítáním podílů pouze obou bytů do nové podoby.Pokud je to dira v zakone a musi byt souhlas vsech, resi tyto případy návrh nového zákona? Dekuji za odpověd.
Petr Boček
Podobně je to u nás. V Prohl. vlastníka je jako bytová jednotka vymezena nejen bytová část ,ale i konkrétní místnosti v tech. podlaží. jedna jednotka má třeba bývalou sušárnu, jiná kolárnu, jiná uhelnu a jiná býv. kotelnu. Dle tohoto prohlášení jsem koupila jeden byt vlastně i s místností ve klepech, zrovna s bývalou kotelnou, zároveň k této jednotce patří tři sklepy, či koje? stačí jen dít jiné dveře a jsou to malé místnosti, zděné.. Přikoupila jsem bývalou uhelnu a museli jsme také sepsat Změnu v prohlášení vlastníka a museli ho podepsat všichni. Jsme ale jen tři vlastníci na 6 jednotek.. Nevím, ale myslím, že těchto případů je docela dost, bývalí dva vlastníci,kteří dům dostali společně polovinami v restituci se moc " nemusí" a proto při prohlášení vlastníka jakoby dům svisle rozřízli, vytvořili 2nebytové jednotky z půdy a jeden měl levou polovinu a druhý pravou polovinu domu. Já přišla jako třetí. Společnými prostory zůstaly chodby, schodiště a jedna malá místnost,kde jsou plynové kotle.Prohlášení jim kdysi sepisoval právník, tak snad je dle zákona :-) Romča
Je naprosto ojedinělé, aby sklep byl příslušenstvím k jednotce a tak byla jeho podlahová plocha zahrnuta do plochy jednotky. Většinou jsou sklepy společnými částmi domu s tím, že ke sklepům je v prohlášení vlastníka jednotlivým jednotkám dáno právo výlučného užívání konkrétního sklepa (kóje). Pokud by to bylo tak, že skutečně sklepy jsou příslušenstvím jednotek (rozhodně bych si to ověřil v prohlášení vlastníka), pak by šlo v každém případě o změnu podílu u těch dvou jednotek na základě změny v prohlášení vlastníka. Takovou změnu je nutno oznámit příslušnému katastrálnímu úřadu (nemám u sebe zákon ale je to tam) a před tím je nutné přijmout na shromáždění usnesení o změně v prohlášení vlastníka. K tomu je potřeba (a to si jen myslím_nemám u sebe zákon) 75% přítomných vlastníků. Pavel Vydra pavel.vydra@pamy.cz
Máte pravdu v tom, že změna Prohlášení vlastníka potřebuje podle § 11/4 ZoVB 75% přítomných hlasů.
Domnívám se ale, že 75% přítomných může rozhodovat jen o některých věcech, které jsou obsahem Prohlášení.
Např. obsahem Prohlášení je i "stanovení podílů vlastníků jednotek na společných částech budovy "(§4/2/d). Domnívám se, že není možné, aby tento poměr měnilo pouhých 75% přítomných.
V monografii Tomáše Dvořáka Vlastnictví bytů a nebytových prostor (ASPI, 2007) se uvádí, že jakákoliv změna spoluvlastnických podílů na společných částech domu podléhá 100%. Jako příklad uvádí sloučení dvou jednotek v jednu. Ta by se také teoreticky měla týkat jen vlastníků dvou slučovaných jednotek, jako je diskutováno v našem případu „prodeje“ sklepa. Přesto autor trvá na 100%.
Asi by bylo vhodné položit dotaz na MMR, jako autora tohoto právního paskvilu.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Ze se ptate? Sepiste smlouvu, dejte na Katastr a posleze oznamte SVJ.
Dobrý den,to nechapu, na katastru mi rekli, ze kdyz se zasahuje do změny podílů pro spol. prostory domu tak vzdy musi být 100%a ze to nezavkladují!
Dobry den, jestli to nahodou nemate podobne jako v nasem dome. Sklepy jsou v katastru zapsany jako spolecna prostora domu. Kazdy ma ovsem historicky „pridelen“ svuj sklepni prostor. Zbyla cast sklepa je spolecna jak na papire, tak fyzicky. Pocitam, ze v pripade, ze by nekdo chtel mit vlastni sklep i z hlediska katastru musel by se nejdrive vyjmout ze spolecnych prostor (zde nutny 100% souhlas SVJ) a posleze prodat a na katastru zapsat nebytovy prostor nalezejici k bytove jednotce. Nevim, co by se delo, kdyby nekdo chtel menit historicke rozdeleni sklepu mezi jednotlive byty…
luc
Z kontextu rozumím, že sklepy jsou zapsány v Prohlášení jako součást bytové jednotky ( bylo by vhodné v případě obdobných dotazů tuto důležitou formalitu vždy uvádět )
K dotazu: neestačilo by „převod“ provést pouhou změnou prohlášení vlastníka?
tj. dle § 11
(4) K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle
§ 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy
o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na
jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí
tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.
G.X.
Ano, je to tak. Jsou v prohlaseni jako soucast bytu.Problem je v tom, ze katastr to neuznava, chce 100%, (dotcena výmera obou bytů zmena podilu obou bytu na spolecnych prostorech v prohlaseni vlastnika a proto pry 100%,muselo by se navic přepracovat prohlasení jako nove. Chci to na shromazdení prohlasovat podle § 11 ale to jim nebude stacit.Nemam od nikoho jednoznacnou odpoved jestli ma KU pravdu ci ne,jestli je nutne to cele prepracovat(je nas 74vlast. bytu), neverim ze za fungovani ZoVB by nikdo jiz takovy problem neresil jinde. Diky za dalsi odpovedi Petr Boček
zeptejte se, podle kterého § . Nicméně katastr zřejmě vychází z § 11 odst 5. Tento však předpokládá, že se jedna o stavební změny. Můžete se zkusit hádat :)
Ne druhou stranu duch ustanovení, domnívám se, je takový, že pokud nastává změna spoluvlastnických podílů (obecně – kterékoliv jednotky ), je skutečně třeba souhlasu všech.
Upřímně řečeno, operaci kterou hodláte provést je dost nestandardní a s takovou singularitou zákon výslovně nepočítá. Jednotka (zde byt s příslušenstvím) není vlastnicky dělitelná entita a odloučit její příslušenství je zásah, který jednotku (částečně) znehodnocuje.
Pokud měly být sklepy někdy předmětem prodeje, měly být zapsány jako samostatné jednotky. Takto to to máme my, a při prodeji nevznikají žádná omezení. Vazba na byt zde žádná není (kromě účelu).
G.X.
Podle uváděné logiky by měla být jako samostatná jednotka zapsána každá místnost. Potom by bylo možné s nimi nakládat se souhlasem pouze dotčených vlastníků.
Nedomnívám se, že převody místností mezi dvěma sousedícími jednotkami, slučování nebo rozdělování jednotek jsou ojedinělé operace. Návrh nového ZoVB tohle řeší.
JosefK
Dekuji za Váš názor,ano, to presne jsem mel na mysli, ze v aplikační praxi KU se opravdu mohou timto duchem ustanovení ridit…,coz prakticky převod vylucuje.Vlastne se na to divaji podobne jako pri prevodu sousediciho pokoje jednoho bytu k bytu druhemu.
P.B.
Z vaší strany jde zřejmě o špatný výklad pojmu „součást bytu“. Přečtěte si §2/b,c,f ZoVB definující co je „byt“ (určený k bydlení), „nebyt. prostor“ (místnost k j.účelům než k bydlení) a kazdý z nich je „jednotkou“ (jako vymezená část domu).
Je třeba jasně definovat co míníte pojmem „sklep“? Jde -li o sklepní koji, pak nejde o sklep, ve smyslu místnost jako nebyt. prostor. Ve vašem případě mohlo nejspíše dojít k chybě už při zpracování „Prohlášení vlastníka“ a v tom případě to neměl katastrál. úřad takhle vložit.
Sklep (ovšem sklep jako místnost, tedy ne sklepní kóje) skutečně může být součástí bytu jako jeho příslušenství, viz. §2i) podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu nebo rozestavěného bytu
Vaše dvolávka p.Honzo na §2/i) dle mého názoru nijak nedokládá, že sklepní místnost je příslušenstvím bytu. Dle JUDr Pražáka jsou příslušenstvím jednotky vedlejší místnosti a prostory určené vlastníkem k tomu, aby byly s jednotkou užívány.
Co patří k jednotce,a je jejím příslušnstvím, určuje i velikost podlahové plochy jednotky a to je podstatné pro určení podílu vlastníka jednotky na spol. částech domu.(SČD). Pro vyjasnění a věřím že i ukončení dikuze na toto tema,je třeba aby tazatel sdělil, jak korespondují tyto skutečnosti v „prohlášení“ t.j. velikost jeho podlah. plochy jednotky (se sklepem nebo bez něj) a velikost jeho spoluvlast. podílu na SČD.
V Prohlášení se píše: Celková výměra bytu 117.01m2. Příslušenstvím bytu je sklep o vymeře 4.06m2. Výměra bytu včetně příslušenství je 121.07m2. Celková plocha vsech jednotek v budove činí 5119.26m2. Spoluvlastnický podíl k bytu ve vysi 121107/511926 se zapise v KN.
P.B.
Poslední komentáře