Změna obou členů výboru v rejstříku

Vložil Lukas Malek (bez ověření), 4. Červen 2015 - 7:28 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně změny zapasných údajů v rejstříku. Nastala takováto situace: Výbor našeho SVJ by měl mít předsedu a dva členy výboru. Jeden člen se odstěhoval, proběhly volby a byla podána žádost o výmaz starého a zapsání nového člena. Jenomže soud toto odmítl, protože nebyly dodány všechny náležitosti ani po výzvě, kterou jsme ale bohužel neobdrželi, jelikož obálka se zeleným pruhem se „ztratila na poště“ … Nepomohlo ani odvolání, případ byl ukončen. Takže jsme byli bez člena. Chvíli na to, se odstěhoval druhý člen výboru, takže jsme přišli i o druhého. Následně proběhla schůze, kde byl zvolen druhý člen. Takže zvoleno máme, ale v rejstříku stále figurují původní osoby, které již byty v domě nevlastní, tudíž nejsou členy.

Může předseda SVJ podat návrh na změnu, aniž by to podepsal i jeden z členů výboru ? Případně pokud byl dříve člen zvolen, ale není ještě zapsán v rejstříku, lze ho brát za právoplatného člena a bude uznán jeho podpis ? Jak postupovat ? Díky za názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PavelII (bez ověření), 5. Červen 2015 - 15:02

    může podat kterákoliv zainteresovaná osoba, tedy i sám předseda. Ovšem přílohou podání budou listiny osvědčující odstoupení původních členů výboru (vymazání) a volbu nových členů (zapsání).

    Vložil Korky0202, 4. Červen 2015 - 8:12

    Doporučuji následující:

    1.) Nejdříve si ověřte, kolik musí mít minimálně členů Váš Výbor, bývá to uvedeno ve stanovách SVJ. 2.) Jestliže máte 3-členný výbor a minimální počet je definován na 3 osoby tak tím, že jednomu z členů Výboru skončilo členství (bez ohledu na důvod), klesl počet členů statutárního orgánu pod minimální počet a tím ztratil způsobilost ke svému jednání.

    Vaše otázky:

    1. Záleží, co máte napsáno ve sbírce listin, jakým způsobem vás statutární orgán zastupuje.

    2.) Funkční období členů výboru zpravidla začíná zvolením do funkce, nikoliv tím, že se někde něco zapíše do nějakého seznamu. 3.) viz. začátek příspěvku.

    Vložil lake, 4. Červen 2015 - 10:23

    Pan Korky částečně má pravdu, částečně ji nemá. Pravdou je, že rozhodující pro zastupování SVJ je co je o tom uvedeno v rejstříku.

    Není však pravdou, že by výbor mohl ztratit „způsobilost ke svému jednání“, protože výbor nikdy žádnou takovou způsobilost neměl a nemá. Výbor není osoba. Výbor je pouze orgán, který nemůže právně jednat. Proto je bezvýznamné, zda výbor SVJ momentálně je či není v plném počtu.

    lake

    Vložil Korky0202, 4. Červen 2015 - 10:58

    Druhý odstavec musíte doložit znalostí Stanov daného Společenství.

    Protože v nich může být uvedeno např.: „Nemá-li výbor dostatečný počet členů potřebný k rozhodování (před tímto odstavcem může být odstavec, kde třeba uvedeno polovina), jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, chybějící členy soud na dobu než budou noví členové povolání postupem určeným ve stanovách.“

    Vložil Zdenek 22, 4. Červen 2015 - 7:43

    Návrh na zápis nových členů výboru do rejstříku podává právnická osoba, za kterou jednají členové statutárního orgánu způsobem uvedeným ve stanovách. Pokud byli noví členové řádně zvoleni (konstitutivní úkon), jsou členy výboru, mohou jednat za právnickou osobu a podat a podepsat návrh na zápis. Zápis v rejstříku je jen deklaratorní.

    Hlavně si pohlídejte, abyste soudu řádně doložili zvolení nových členů. Už víte, co chybělo.

    Mohu z vlastní zkušenosti doporučit zřízení datové schránky. Pak se vám žádná sdělení ze strany státu nebudou ztrácet.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".