Zisky z pronájmů
Naše společenství pronajímá společné části domu. Zisk se zatím dává do „fondu oprav“, ale vlastně patří každému vlastníku (podle jeho spoluvlastnického podílu). Je však možné odhlasovat na shromáždění, že tento zisk bude poukazován ve prospěch fondu oprav? Musí se tím pak závazně řídit všichni vlastníci, tzn. i ti, kteří svou část zisku požadují?
Zisk z pronájmů, reklam apod. se na shromáždění odhlasuje, zda se rozdělí jednotlivým vlastníkům dle jejich spoluvlastnického podílu nebo zda se přesune do fondu oprav. Ať tak či tak, musí si vlastník tuto částku přidat do svého daňového přiznání. Přestože tu částku fyzicky nedostal, tak papírově ano a pak ji vložil (je jedno jestli do své peněženky nebo do fondu), každopádně je to jeho příjem a musí ho zdanit. (Konzultováno s finančním úřadem!) Irena
Povinnost zdanit příjmy z pronájmu i v případě, že jsou vloženy do tzv. „FO“ je stanovena i Sdělením MF čj. 281/55 462/2002 v bodu 6.
Autoři Sdělení zapomněli dodat, že k příjmům podle § 9 mohou vlastníci uplatnit ve svém daňovém přiznání i podíl na případných výdajích v prokázané výši, nebo paušální výdaje ve výši 30 % příjmů z pronájmu.
Při převádění příjmů z pronájmu do tzv. „FO“ je třeba dát pozor na případy, kdy jsou na základě dohody uzavřené se všemi vlastníky jednotek stanoveny příspěvky do „FO“ jinak, než podle spoluvlastnických podílů. Potom se může mírně zkomplikovat vyúčtování „FO“, neboli zjišťování nevyčerpaných zůstatků záloh na správu podle vlastníků jednotek.
N. Klainová
Pokud si vlastníci odsouhlasí na výroční schůzi,že zisky ze společných prostor budou přeúčtovány do fondu oprav ,musí se menšina vlastníků přizpůsobit. Zál.72/1994 .
Poslední komentáře