Ze 7 bytů v domě není možno sestavit výbor, poradíte někdo jak postupovat?

Vložil Anonymous, 3. Březen 2010 - 18:47 ::

V domě máme jen 7 vlastníků ztoho 3 se v domě nevyskytují a nemají zájem o dům – jen platí. 3 jsme ve výboru, ale vzhledem k neustálému napadání od posledního vlastníka (osočování z krádeže peněz ze společného účtu), nechce být nikdo ve výboru. Jak prosím postupovat v případě že nebude zvolen nový výbor (původnímu skončilo období), případně zda je možno zvolit jen pověřeného vlastníka, pokud ano jak postupovat když nikdo nebude chtít dělat ani pověřeného vlastníka.
Děkuji za obpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Bilišňanský (bez ověření), 4. Březen 2010 - 9:13

    pro upřesnění dotazu, účetnictví v domě dělá správcovská firma vedená městem, vše je řádně zpracované a každý rok je předložena roční uzávěrka. Jenže co je to platné když máme v domě magora, který neustále vyžaduje učetnictví od začátku společenství(cca8let­), když ho dostane chce ho za půl roku zas.Takového člověka potkáváte každý den na schodech a vzhledem že se o dům staráme zdarma, tak to nikdo nechce dělat. Prosím poradte jak vyřešit právně problem že máme sice společenství, ale nejsou lidi do vedení. Díky za odpověď

    Vložil Pavel, 3. Březen 2010 - 23:24

    Situaci Vám nezávidím.

    Můžete se

    • odstěhovat
    • ustoupit magorovi
    • eliminovat magora

    První variantu předpokládám nezvolíte.

    Odstoupením byste ustoupili magorovi a pro dům a tím i pro Vás by to mělo neblahé následky.

    Pokud jste 3 ve shodě a další tři nejdou proti Vám, tak bych se pokusil magora eliminovat. To napadání je v písemné formě? Nebo si ho alespoň můžete dosvědčit? Potom si najděte právníka a podejte na magora žalobu.

    Pokud chcete v tom domě žít, tak bych neustupoval.

    Jeho bláboly na shromáždění si nahrajte a přehlasujte ho. Do zápisu dávejte srozumitelný přehled, jak je nákládáno s majetkem.

    Držím palce!

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Honza R. (bez ověření), 4. Březen 2010 - 9:48

    Co takhle magora zvolit předsedou výboru?

    Honza R.

    Vložil Enna (bez ověření), 3. Březen 2010 - 20:04

    Skutečnost na kterou se ptáte by měla být ošetřena ve Vaších stanovách. Pokud ji ošetřenou nemáte, je těžké cokoliv radit. Snad je možné něco najít ve vzorových stanovách, ale to nejsem si jista. Myslím, že pověřeným vlastníkem se stává člověk, který se stal prvním členem společenství ať chce nebo nechce (dle zápisu v katastru). Já bych volila konzultaci v právní kanceláři.Ve společenství, kde jsou lidi osočování z krádeže peněz to jinak nejde (mimochodem kdo má pravomoc nakládat s účetem vašeho společenství?).

    Slabou útěchou Vám může být, že obvinění, která uvádíte jsou „součátí“ téměř všech společenství (šťastné společenství, kde se tak neděje). Mimochodem taková obvinění vyslovují hlupáci, primitivové, lidi, co ničemu neruzumí a v životě nic nedokázali. V současné společnosti mají navrch, nemají žádný postih a „mají zelenou“. Jsou také součástí našeho společenství. U nás každou nejasnost musím konzultovat v právní kanceláři a to máme veškeré schválené dokumenty zpracované právníkem – pečlivě, poctivě a podrobně. E.

    Vložil Krupp, 3. Březen 2010 - 21:22

    Podle ZoVB se může automaticky stát pověřenám vlastníkem první osoba zapsaná do katastru. Co když je to osoba starší 90 let, těžce nemocná, nebo osoba, která byt mezitím prodala, nebo osoba žijící v zahraničí. Prostě osoba, která tu funkci objektivně vykonávat nemůže? Jirka

    Vložil Karolína Š. (bez ověření), 23. Září 2010 - 7:29

    Pane Jirko,

    to se neptejte zde na foru, ale autorů zákona (dají se dohledat na stránkách MMR).

    Karolína Š.

    Vložil lake, 3. Březen 2010 - 21:37

    Pane Kruppe, to tvrzení o pověřeném vlastníkovi je naprostý nesmysl. Nemusíte to rozvíjet dál.

    lake

    Vložil Anonymousfdsfsdfds (bez ověření), 22. Září 2010 - 23:57

    platný zákon 72/1994 Sb, § 9 odst. 9

    Smysl sice nedává, navíc neřeší možný fakt, že tehdejší vlastník již dnes není vlastníkem bytu. Ale rozvíjet ho dál musí, protože jde o jediný zákonný postup řešení stavu společenství bez statutárního orgánu.

    Vložil Miki, 23. Září 2010 - 11:26

    Proč ty mínusy když je to pravda? Dle Lake naprostý nesmysl, v praxi může jednoduše nastat. V §9 odst.3 se píše, že: „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků“
    Takže k datu vzniku by vlastníci měli být minimálně 3. To, že už tam nebydlí, zákon neřeší, stejně tak pokud někdo zemře. A dle odst 9: „…jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku“.
    Co Vy na to, Lake?

    Vložil lake, 23. Září 2010 - 12:32

    Pane Miki, co já na to? Jen že vůbec nerozumím co zde píšete a k čemu se vyjadřujete.
    lake

    Vložil Kristýna Janková (bez ověření), 3. Březen 2010 - 19:41

    Může být předsedou či členem výboru zvolen nevlastník? Nebyl by v tom rozpor s ochranou osobních údajů, které má právo znát o ostatních pouze vlastník, např. aby si zkontroloval jejich platby. Nevlastník by tím pádem neměl mít právo znát tyto údaje? Děkuji za odpověď. Kristýna Janková

    Vložil Pavel, 3. Březen 2010 - 20:49

    Nevlastník samozřejmě může být členem výboru, i jeho předsedou, protože to ZoVB nezakazuje. U nás je také jeden nevlastník členem výboru, tolik z praxe u Městského soudu v Praze.

    Neznám zákon, podle kterého by jen vlastník mohl znát, jak platí jiní vlastníci. To je možná výmysl ÚOOÚ, ale nemá to oporu v platném právu.

    O tom jak platí vlastníci ví např. účetní, která často není vlastníkem v daném SVJ a přesto účtuje. Bude o tom vědět i právník, který neplatiče dá jménem SVJ k soudu etc. Proč by o tom nesměl vědět člen výboru?

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".