Zdaňování odměn členů výboru SVJ

Vložil Denisa Jarošová (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 9:58 ::

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte nějaké informace ke zdaňování odměn členů výboru SVJ od roku 2018?

Rešíme nyní problém, že jsme doposud zdaňovali špatně – jen srážkovou daní na základě DPP (bez SP+ZP)- převzali jsme to takto od firmy specializované na správu a účetnictví SVJ s tím, že jsou „odborníci“, takže nás nenapadlo, že odměňování probíhá v tomto případě jinak. DPP zní pro předsedu i ostatní členy „Práce pro dům“… Případně jestli lze zpětně tvrdit, že členové se odměny z pozice své funkce vzdali a dohoda byla na jiné činnosti s funkcí nesouvisející, což je v podstatě pravda, jsme malé SVJ (14 subjektů) a spoustu věcí si děláme svépomocí kvůli úspoře financí.

Při hledání informací k této problematice jsem narazila i na zmínku o tom, že by měla být od roku 2018 nějaká změna, tak abychom něco zase neopomněli.

Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil správce domu (bez ověření), 20. Prosinec 2017 - 15:53

    změna ve zdanění funkčních odměn do 2500 Kč zde:

    https://webdomu.cz/…tvo-svj-2018

    funkční odměna není dohoda o PP zde:

    https://webdomu.cz/…odmen-vedeni

    Vložil KL (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 11:29

    Režimu § 6 odst. 4 ZDP budou také podléhat zdanění příjmy podle § 6 odst. 1 ZDP ve výši 2.500 Kč u poplatníka, který nebude mít učiněno Prohlášení – účinnost od 1.1.2018

    Vložil Novotný. (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 11:55

    Můžete to prosím vysvětlit polopatě podrobněji. Ne všichni se vyznají v ustanoveních ZDP.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 17:02

    kde se lidé neudávají se běžně výkon funkce provádí bezúplatně a předseda si uzavře sám se sebou dohodu o provedení práce na nějaké činnosti související s domem, ale nikoliv s jeho funkcí a to ve výši která nepodléhá zdravotní a sociální dani. Samozřejmě se souhlasem vlastníků.

    Vložil humor (bez ověření), 15. Prosinec 2017 - 1:43

    Haha tuto metodu delaji clenove vyboru v drvive vetsine nacerno bez vedomi clenu SVJ!

    Vložil * (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 17:17

    Pokud předseda vykonává nějaké činnosti, které nemají souvislost s funkcí, kterou vykonává, tak má samozřejmě nárok na odměnu na DPP a to i bez odsouhlasení shromáždění, protože ani předseda nemá povinnost robotovat zdarma ve prospěch ostatních vlastníků. To ovšem nesouvisí s nijakým ani nějakým udavačstvím. Předseda nebo i členové výboru můžou samozřejmě funkci vykonávat zdarma, to jim nikdo nezakazuje a nemá to s udavačstvím nic společného.

    Vložil asi tak (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 13:43

    Členové statutárního orgánu nemůžou svoji práci vykonávat na základě DPP.Pokud člen statutárního orgánu dělá jinou práci než je jeho náplní práce jako člena uvedeného orgánu, pak má nárok na odměnu a na takovu práci je pak DDP běžný způsob, jak takovou práci ošetřit. Příklad: předseda výboru uklidí a umeje skepní prostory, což je společná část domu. Za tuto práci má nárok dostat odměnu a ovyklým způsobem to řeší DPP. Pokud členy stat. orgánu odměňujete za výkon jejich práce DPP, pak si koledujete o pěkný průšvih, pokud vám na to někdo přijde.

    Vložil Novotný. (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 10:30

    A co když se členové SO dohodnou písemně s SVJ, že funkci SO budou vykonávat bezplatně (tak se to běžně v SVJ děje, aby se obešel ZDP a zákon o pojištění)? A nechají si pak jen vyplácet odměny za DPP naoko za jiné činnosti než patří do náplně člena SO.

    Vložil .,.,., (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 11:04

    Zcela jistě taková situace může nastat. Od toho jsou ovšem vlastníci, aby to uhlídali. Povinnosti nemají jenom členové výboru, ale taky vlastníci. To si ovšem žádný z vlastníků nepřipouští.

    Vložil Novotný. (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 11:44

    Vlastníci jistě takový postup SVJ schvalují. Vždyť tím, že SVJ ušetří na daní z příjmů a pojištění ušetří i oni na příspěvcích.

    Spíš jde o to, jestliže takový způsob je legální nebo ne. Tzn., zda je v souladu se zákonými předpisy, aby byla funkce SO vykonávána bezplatně. Zda ty ostatní činnosti, za které se poskytují odměny za DPP, jsou jen naoko, na to jistě žádná kontrola nemůže přijít.

    Vložil Marek2018 (bez ověření), 22. Listopad 2017 - 5:58

    Na DPP se funkce nevykonává, pokud to nesouvisí s jinou náplní práce než je uvedeno ve stanovách. Každé SVJ si to dělá po svém. Kontrolor na nic nepřijde, protože chodí hodně málo a výbor si to obhájí nebo spíše předseda.

    Vložil martV, 13. Prosinec 2017 - 19:33

    Vedeme účetnictví 30 domům – za poslední rok jsme měli 3× kontrolu od zdravotních pojišťoven právě na DPP a odměny výborů (ps: děláme to správně :-)

    Vložil Rudy (bez ověření), 14. Prosinec 2017 - 10:10

    Píšete, že to děláte správně. Ale my nevíme jak to děláte, to jste neuvedl. Tak platíte členy statutárního orgánu přes DPP s neplacením zdrav. pojištění nebo ne?

    Vložil mmm (bez ověření), 14. Prosinec 2017 - 5:59

    Když máte pech, tak to správně neděláte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".