Zdanění příjmů SVJ

Vložil Anonymous, 10. Duben 2008 - 11:00 ::

Dobrý den, jsme nově vznikající SVJ s 24 byt.jednot­kami. Správu i účetnictví si z finančních důvodů povedeme sami(žijeme v malém městě). Doposud jsme byli v podílovém vlastnictví a platili jsme si na společný účet jen příspěvky na opravy domu dle podílů a zálohy na vodné a stočné. Můj dotaz je následovný – Budou tyto platby na opravy (stanovené poměrem podílu na společ. prostorách)zda­nitelným příjmem a budeme muset podávat přiznání DPPO? Dá se někde vyzjistit co vše je a není zdanitelným příjmem SVJ?(v zákonech se orientuji dobře, ale někdy to nevyplývá přímo- co se tím pojmem příjmem vlastně myslí- např čl.příspěvky §18 odst.3 ZoDP jsou předmětem daňe a zárověň jsou od daně osvobozeny §19 odst 1 a) ZoDP) Díky za pomoc. Dan Krotil Lomnice nad Popelkou

PS.: Příspěvky na opravu a zálohy a úhrady vodného- co je to vlastně za druh příjmu pro SVJ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 10. Duben 2008 - 18:06

    K tomu, co jsou příjmy SVJ, se tu vedla sáhodlouhá diskuse v říjnu 2007. Nezvítězil nikdo, všichni setrvávají na svých názorech. Já stále zastávám názor, že zálohově přijaté příspěvky na správu a na služby SVJ spravuje, takže např. v případě nařízené exekuce na majetek SVJ by na ně exekutor nedosáhl. Autoři návrh nového ZoVB zastávají jiný názor.

    K charakteru zálohově poskytovaných příspěvků na správu a na služby mohu se zárukou uvést jen tolik, že podle § 15 odst. 4 ZoVB jsou prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem SVJ vůči vlastníkům jednotek. Tyto příspěvky se účtují jako přijaté zálohy a přijaté zálohy nepodléhají v podvojném účetnictví zdanění.

    Jako SVJ budete zcela jistě přijímat úroky z běžného účtu. Ty nejsou předmětem daně viz § 18 odst. 4. Naproti tomu úroky z termínovaných vkladů jsou předmětem daně, pokud se všichni vlastníci nedohodnou, že si je rozdělí mezi sebe. Jakékoliv úroky rozdělené mezi vlastníky se zdaňují u nich jako příjmy z kapitálového majetku.

    U SVJ sice podléhají úroky z termínovaných vkladů, úroky z prodlení hrazené vlastníky a další podobné příjmy zdanění, ale SVJ si může snížit základ daně až na nulu. Snížení základu daně se provádí v daňovém přiznání, využije se přitom § 20 odst. 7 ZDP.

    Pokud si objednáte prográmek KLAIEX (rozdává se zdarma) a k němu zakoupíte příručku za 250 Kč, budete to mít všechno názorně předvedeno i s účetním řešením. Pokud si nezakoupíte příručku, dospějete ke stejným výsledkům, budete-li vyplňovat oddíl II daňového přiznání přesně podle pokynů v jednotlivých řádcích daňového přiznání.

    Důležitá poznámka: SVJ sice většinou nemusí platit žádnou daň z příjmů, ale snižuje-li si základ daně, musí spolu s daňovým přiznáním předložit správci daně i účetní závěrku (rozvahu, výkaz zisku a ztráty a přílohu).

    N. Klainová

    Vložil Jana1 (bez ověření), 10. Duben 2008 - 18:26

    Když u termínovaného vkladu dojde ke zdanění u zdroje, tak se potom již nedaní? Teda doufám… Děkuji za odpověď. Jana

    Vložil Anonymous (bez ověření), 10. Duben 2008 - 18:30

    Teď jen v rychlosti – nevím nic o tom, že by se úroky z termínovaných vkladů zdaňovaly u zdroje. Podívám se na to, až budu mít čas.

    N. Klainová

    Vložil Jana1 (bez ověření), 10. Duben 2008 - 18:41

    třeba ČS, já se ptala. Nebo BAWAK. Já počkám, i sama budu shánět potřebné informace. Ale děkuji. Jana

    Vložil Anonymous (bez ověření), 10. Duben 2008 - 19:13

    Dívala jsem se na ZDP – § 36 a nenašla nic, co by se vztahovalo na SVJ. Takže pokud se úroky nerozdělí mezi vlastníky, měly by vstoupit do výsledku hospodaření SVJ i do jeho základu daně v plné výši a SVJ může uplatnit další postup podle § 20/7 až k nulové dani. Zvláštní sazba je v § 36, ale týká se fyzických osob.

    P.S. Nejsem daňovou poradkyní, takže pokud zjistíte něco jiného, nechám si ráda poradit.

    N. Klainová

    Vložil SVJ (bez ověření), 24. Duben 2008 - 12:49

    Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o úroky ze stavebního spoření SVJ (nejedná se o spoření na r.č. lidí, ale na IČO SVJ), které jsou předmětem daně z příjmů právnických osob. Toto spoření nemáme ovšem zahrnuté v účetnictví /vím že to neni asi správně ale tak jsem to převzala/ a tak se tato částka nezobrazí ve výsledku hospodaření. Do daňového přiznání jsme tyto úroky uvedly na řádek 62 /položky zvyšující základ daně/ a prosím o radu zda za těchto podmínek můžeme uplatnit §20, odst.7 a snížit si základ daně na nulu. Případně jak budu v praxi prokazovat použití ušetřené daně v následujícím roce na správu domu. Děkuji za odpověď a názory. Kubišová A.

    Vložil JarekSVJ, 10. Duben 2008 - 12:56

    Taky by mě to zajímalo co je to zdanitelný příjem SVJ, nevidím jediný důvod platit jakoukoliv daň z činnosti správa majetku za to, že bydlíme jak prohlásil soudruh Havel v králikárnách…

    Vložil Anonymous (bez ověření), 10. Duben 2008 - 11:23

    Příspěvky složené na správu (opravy) jsou ve vlastnictví členů, nejsou příjmem společenství.

    Příspěvky na služby už vůbec nejsou příjmem společenství, služby společenství pro své členy pouze zprostředkovává a členové je prostřednictvím společenství hradí dodavateli.

    (V nějakých speciálních případech by společenství zdanitelný příjem mít mohlo, ale na to jsou ti jiní specialisté, mému chápání to stačí tak, jak jsem uvedl výše.)

    JosefK

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".