Zateplení sklepů
Dobrý den,
řešili jste už někdo v panelovém domě zateplení sklepů? Myšleno zateplení stropů sklepů + výměna oken za plast. Vlastníci bytů nad sklepy mají doma zimu a žádají řešení.
Zateplení celého domu zatím není a zvažuje se (s nejistým výsledkem).
Je vůbec možné (např. z bezpečn. hlediska – požár atd.) stropy obložit? A jakou to má účinnost? Samozřejmě je to otázka pouze na ty, co už se tímto tématem zabývali.
Další otázkou je, zda-li po výměně plastových oken se ve sklepních prostorách nebude tvořit plíseň? Přece jen v bytech se pořád větrá, ale ve sklepě těžko…
Děkuji, Hana
Dobry den,chci se zeptat zda potrebuju povoleni kdyz budu zateplovat sklep v bytovce,kde jsou 4 rodiny.Dekuji
No my jsme jen zateplovali sofk suterénu z venčí a vyměnili okna ve sklepích při celkové rekonstrukci paneláku. Už výměna oken byla problematická kvůli přístupu k oknům, ale povedlo se. Ale zateplení stropu si neumím také představit, to by lidi hodně řvali, ale problém není žádný hlášen tak jsme to ani nenavrhovali. A už provedené opatření je fakt v zimě znát.
Dobrý den,
jsem pověřený vlastník SVJ. Přečetl jsem si zde příspěvky a teď nevím, zda nechat zateplit sklepy, nebo sokl. Bydlíme v cihlovém bytovém domě o devíti bytových jednotkách a přízemí je zvýšené. Vzhledem k tomu, že dům nese přezdívku BRONX nemáme dostatek peněz na nějaké větší rekonstrukce a pokud to jen jde, snažim se udělat vše svépomocí. Neporadil by někdo levné a účinné řešení? Máme od spodu zimu, ale na zateplení celého domu ještě tak sto let nebude. Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, dovolím si reagovat. Zateplení stropu suterénních prostor v panelových domech je často navrhováno v projektech celkových rekonstrukcí. Ale nesetkává se to s nadšením uživatelů sklepů ani prováděcích firem, protože majitelé musí uložené věci při provádění přemístit „někam“ a zase zpět a firma provádí práce na značně členitém a málo přístupném /rozvody/ místě a práce je časově náročnější. Izolace stropu suterénu také neřeší prochládání podlahy od obvodové konstrukce domu. Z požárních důvodů se tato izolace provádí částečně (nebo celkově – dle Požární zprávy projektu) z minerální vaty, která je finančně nákladnější (např.proti polystyrenu). Na všech rekonstrukcích panelových domů, kromě jedné, se nám (myšleno investor, TDI i zhotovitel) vždy podařilo projektanta přesvědčit, aby od izolace stropů upustil a potřebné celkové tepelně-izolační parametry zateplení dohnal např. zvýšením tl.izolace soklové partie. Obecně se dá říct, že tepelná izolace je účinnější mezi prostředími s vyšším rozdílem teplot, účelnější se tedy jeví spíše izolace soklu od vnějšího prostředí než izolace mezi patry, byť jedním nevytápěným. Cenově by to nemělo být dramaticky rozdílné, jednotková cena za kontaktní zateplení soklu je sice vyšší než SDK podhled, ale sokl mívá obvykle nižší výměru. Plísní po výměně oken bych se ve sklepě nebál, za předpokladu, že v něm není nějaký provoz produkující vodní páru (sušárna, kuchyně, prosakující voda z venku,…). Pak je ovšem třeba větrat. Existují i automatické systémy větrání s čidly vlhkosti, teploty…, je to záležitost jednotek tisíců Kč. Doporučuji vyhledat někoho (např. energetického auditora), kdo se zabývá tepelně-technickými výpočty a nechat si orientačně spočítat úsporu tepla pro obě varianty, to Vám napoví více. S pozdravem Milan Vrabec, stavební dozor.
Naše zkušenost (objekt s dvěma vchody): Po vzniku SVJ jsme dali do pořádku stávající okna (dvojí skla + samolepicí těsnění v rámu), akce proběhla v obou vchodech s roční prodlevou. První zimu nepoklesla teplota v „opraveném“ sklepě ani v největších mrazech pod 10 stupňů, v tom „vybydleném“ bylo o 6 stupňů méně. Později jsme v rámci celkového zateplení zateplili stropy (sádrokarton+vata, kvůli hasičům), vyměnili okna za plastová -jen jedno na místnost,do ostatních jsme jen vlepili izol. dvojkla (rámeček zůstal- tep. most!). Štítovou zeď (bez oken) jsme zvenčí zateplili. Dnes je i v největších mrazech v nevytápěné části suterenu mimimálně 15 stupňů, problémy s plísní nejsou.Lidé v přízemí jsou spokojeni. V stropním panelu v suterenu měl být polystyren, vyvrtáním díry jsme na žádný nenarazili.
Děkuji za reakci. Byl/a byste schopný/á mi říct, na kolik to obložení stropů přišlo (asi v Kč/m2), abychom měli představu?
Díky, Hana
Bylo to v rámci celk. rekonstrukce objektu, účtovali nám to asi 700Kč/m2. Myslím že pokud to dostatečně poptáte dostanete se s cenou výrazně níž. Okolo průchodů pro stoupačky vody a odpadů to nedělejte! Pokud máte v suterenu prostory kam se nedostanou „hovaďáci“ stačí přemístit světla s přívody ze stropu na stěnu (kvůli revizi elektro) a nalepit tam polystyren (3 až 4cm), zvládnete to sami a je to skoro zadarmo. Ještě se vrátím k obavám z plísní- okna se dělají i v provedení s automatickou ventilací (nezamněňovat s mikroventilací- ta propouští částečně vzduch a skoro naplno hluk!). P.S. Ideální by bylo natřít strop termonátěrem pokud by fungoval tak jak to tvrdí výrobci. Dělal jsem s tím sice pokusy, jenže si netroufám na nějaké objektivní tvrzení o účinosti (určitě mi ale fungoval v bytě v případě tvoření plísně na tepelných mostech).
Poslední komentáře