zastupování vlastníka na schůzi shromáždění

Vložil Limit, 26. Červen 2012 - 9:19 ::

Dobrý den,včera jsme měli schůzi shromáždění SVJ.Dostavila se paní,která vlastní byt a její přítel,který ani nemá trvalé bydliště v daném domě.Pán předložil plnou moc k zastupování s tím,že vlastnice bude jen přihlížet a nebude nijak do jednání zasahovat.Podle pána je to z důvodu,že se neumí adekvátně bránit a vše řeší silou hlasového projevu.Vše dopadlo jinak,na podněty,které se jim nelíbily reagovali oba stejným způsobem. Ještě jsem se s tím nesetkal ani já ani další přítomní…jak by jste vy reagovali aby to bylo v souladu se zákonem?Limit

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Marek. (bez ověření), 26. Červen 2012 - 10:48

    Právně to podle mého ničemu neodporuje. Ten kdo dostal plnou moc (zmocněnec), vykonává ve věci vůli toho kdo mu ji udělil (zmocnitel). Plná moc dává pouze na vědomí okolí, že zmocněny může za zmocnitele v dané věci a daném rozdsahu jednat. Tím se však dotyčný (zmocnitel, resp. řádný vlastník) nezříká práva v dané věci také jednat (nezbavuje se svých práv). Zmocnitel nese odpovědnost za rozhodnutí a jednání zmocněnce.

    Podle mého názoru je možný dokonce i stav, kdy někdo rozdá 50 plných mocí, a všichni přijdou na schromáždění – a všichni mají právo jednat za zmocnitele. Vy je můžete pouze vyzvat k tomu, aby si mezi sebou ustanovili kdo bude hlasovat.

    Je to spíše o způsobu lidského jednání a chování. Pokud by například hlasovali rozdílně, myslím, že je možné jejich hlas nezapočítat do hlasování – stejně jako když hlasuje jeden vlastník PRO i PROTI návrhu. Jeho hlas je pak neplatný.

    Důvody udělení plné moci, bydlištěm zmocněnce, vztahem mezi zmocněncem a zmocnitelem by se neměl nikdo zabývat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".