zápis do obchodního rejstříku
Ráda bych se zeptala, co vše je třeba doložit na soudu k zapsání sjv do obchodního rejstříku. Formulář jsem si stahla,ale zajímaly by mne, všechny přílohy. Je např. nutné,aby členové výboru dokládali výpis z trestního rejstříku atd, nebo stačí jejich čestné prohlášení? díky Hanka
Před měsícem jsem to řešil.
- členové výboru již nemusí dokládat výpis z trestního rejstříku
2)Nevím jak jste měli první, resp. ustavující shromáždění za účasti notáře, kde se mj. volí výbor. My jsme měli schůzi za účasti notáře a notář nám připravil veškeré podklady pro soud k zápisu do rejstříku. Pouze jsem to tam předal.
Proč se nepodíváte do vlákna Obchodní rejstřík ? Je tam odkaz na http://portal.justice.cz/ms/ms.aspx….
Pokud jde o trestní rejstřík, napoprvé ho po nás chtěli, při volbě nového výboru ale odkázal soud na stanovy.
Tak pokud to není v zákoně o bytech, zkuste http://www.businessinfo.cz/…000164/8610/
kde na konci jsou pokyny pro družstvo
Družstvo Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob … . Vzniku družstva zápisem do Obchodního rejstříku předchází jeho založení.
I. Náležitosti založení … Ustanovení o družstvu jsou obsažena v § 221 – § 260 obchodního zákoníku.
Mohl by někdo prosím prakticky popsat co přesně a v kolika kopiích je nutno předložit při žádosti o zápis do rejstříku společenství vlastníků jednotek (ne družstva). Klidně i kolik to stojí..
Zákon č. 72/1994 Sb. (dále jen zákon) vyžaduje:
- výpis z katastru nemovitostí pro dům s byty a nebytovými prostory,
- notářský zápis o průběhu první schůze shromáždění, na níž byly schváleny stanovy společenství a zvoleny orgány společenství, včetně listiny osvědčující přítomnost vlastníků jednotek na této schůzi,
- schválené stanovy společenství.
Takže jsou nutná čestná prohlášení, výpisy z rejstříku; zákon je nevyžaduje?
na http://portal.justice.cz/ je formulář ke stažení, popis příloh již nikoliv
Dále se chci zeptat jestli máte někdo zkušenosti s reakcí soudu na situaci, kdy nebyly na shromáždění u notáře schváleny žádné stanovy (žádný návrh nezískal 3/4). Dle zákona platí ty vzorové vydané nařízením vlády, na druhou stranu zákon chce při žádosti o zápis doložit stanovy schválené. Zákonodárce (teda banda nevychovanců) spíš měl volit výraz platné, pak by nebylo co řešit…
A poslední věc ze kterého dokumentu vyplývá den vzniku SVJ. Dle zákona je to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce,poslednímu z těchto vlastníků… (pátá jednotka při min. 3 vlastnících). O tom by měl katastr. úřad informovat i ostatní vlastníky; to se ovšem u nás nestalo, znamená to že katastr si neplní své povinnosti ze zákona a mám proto takové osvědčení vyžadovat?
Předem prosím ty co nechtějí reagovat věcně, ale tím, že to každý ví a už tisíckrát to bylo řešeno ať nereagují vůbec.. Dík
Vzhledem k široké nezávislosti našich soudů je jejich praxe ještě
širší, takže bude asi nejlépe na stránkách justice.cz si v části
„resjstřík podle firem“ zadat IČO některého obdobného SVJ z Vašeho
okolí a podívat se jaké listiny a v jakém rozsahu při zápisu u soudu, ke
kterému půjdete i vy byly uloženy. To IČO, včetně odpovídající adresy
najdete na př. v systemu ARES (viz. http://wwwinfo.mfcr.cz/…s_es.html.cz –
pozor výběr nutno omezit na př. místem apod.).
Požadované listiny si připravte, ale podívejte se do zápisu notáře, jak
ze vyrovnal s hlasováním o stanovách. Předpokládám, že Vám bude
stačit stáhnout na internetu poslední platné znění vzorových stanov,
zadat místo názvu „vzorové stanovy“ vaši hlavičku, podepsat za výbor a
dál se tím nezabývat (platí ze zákona). Mimochodem, pokud bude náhodou
schválen nový ZoVB, bude se těch dokumentů předělávat víc a dnes se
budete v podatelně soudu dohadovat max. o formálních požadavcích – a
konkretní obsah… podívejte se, co je u těch soudů občes uloženo.
Na přetřes příjde zřejmě ještě otázka požadovaného formátu s ohledem na digitalizaci rejstříku. Pokud ve výše uvedeném zdroji inf. objevíte někoho známého, který listiny ukládal v poslední době bude to asi taky dobré – jinak dotaz telefonem na podatelnu Vášeho soudu. Mirek
Potvrzuji. Paní nic neví. Ale kdyby náhodou věděla, tak nepoví. Ani jednotliví soudní úředníci. Řeknou, nechejte si to zpracovat právníkem, notářem. Smyslem je zdůvodnit svou přepracovanost řešením nesprávných či neúplných podání. Hlásili jsme změnu pověřeného vlastníka. Podání bylo opatřeno jeho ověřeným podpisem (!!) Na prezenční listině ze schůze bylo u jeho podpisu uvedeno:
- podpisový vzor (!!)
Přesto soud požaduje podpisový vzor – ověřený (!) Změnili (zkrátili) jsme název společenství. Musíme dodat „úplné aktuální znění stanov“. Oboje (navíc) na CD. A běda jestli vše nebude formálně tak jak chtějí. Zkrátka, moloch dělá vše pro to, aby byl nepostradatelný a přetížený.
Jen jestli to je ten správný soud (vč. správné úřednice). Spíše snad než Krajský soud v Husově, tak Městský v Rooseveltově posta@msoud.brn.justice.cz soud@msoud.brn.justice.cz
Společenství se zapisuje u soudu, ktery vede obchodní rejstřík a to pokud vím je soud krajský ne okresní potažmo městský..
Já nemohu za to, že my jsme zapsáni u Městského soudu, víc tu příslušnost zkoumat nebudu. Tam jim např. doručujeme zápisy voleb vč. všech náležitostí.
Poslední komentáře